Zeynep Dila, TYT ve İngilizce alanlarında birinci oldu

Kocaeli’de kimya kısmı öğrencisi Zeynep Dila Kuyucu, TYT ve İngilizce lisan alanında Türkiye birincisi oldu. Babası ve annesi tabip olan Zeynep Dila, imtihan sonuçlarını Darıca’daki konutunda öğrendi. 9’uncu sınıftan bu yana tertipli olarak ders çalıştığını belirten Zeynep Dila, muvaffakiyetinde hem öğretmenlerinin hem de ailesinin büyük hissesi olduğunu söyledi.

‘SÜREKLİ TEKRAR YAPTIM’

Sürekli ders tekrarı yaptığını anlatan Zeynep Dila Kuyucu, “Böylece 12’nci sınıfa geldiğimde, çok fazla şey biriktirmiş olmuştu” dedi. 

‘İNTERNETİ VERİMLİ KULLANIN’

Son sınıfta tüm mevzuların yavaş yavaş ve en baştan tekrar edilmeye başlanılmasının hakikat olacağını söyleyen Kuyucu, “Bu halde eksikleriniz belirlenecektir. Daha sonra birkaç saat, bu eksiklerin üzerinde çalışılması lazım. Zorlandığınız bir bahsin başına oturmak güç biliyorum. Lakin bu size ne kadar sıkıntı geliyorsa gelsin, birazcık uğraşla, sabırla, uğraşla yapamayacağınız bir şey yok. Arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden yardım alın. İnterneti çok verimli bir biçimde kullanmaya çaba edin. Böylece eksiklerinizi tamamlayıp imtihana girin” diye konuştu.

‘HEPSİNİN BENDE EMEĞİ ÇOK AYRI’

Bilgisayar mühendisliği okumak istediğini belirterek öğretmenlerine de teşekkür eden Kuyucu, “Allah rahmet eylesin. Şarık Tara başta olmak üzere müdürümüz, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız dahil olmak üzere hepsinin bende emeği çok başka. Enka’nın imkanları sayesinde, 4 sene boyunca fedakarlıkları ve bilgileriyle yol gösteren öğretmenlerimize çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm aile üyelerimin de katkısı çok büyük. Annem ve babam 18 sene boyunca tüm fedakarlıkları ve dayanaklarıyla daima yanımda oldular” sözlerini kullandı.

‘DERS ÇALIŞ HİÇ DEMEDİK’

Mehmet Kuyucu ise kızının muvaffakiyetinden büyük gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Zeynep, tahsil hayatı boyunca bizi hiç üzmedi. Derslerine sistemli bir halde çalıştı. Hiçbir vakit kendisine ‘Kızım ders çalış’ diye bir cümle kullanmadık. Kendisinden hiç incinmedik. Allah, yolunu açık etsin diyorum. “Sınav psikolojisinin çok sıkıntı olduğunu aktaran Kuyucu, çocukların önemli bir baskı gördüğünü hatırlatarak ebeveynlere, “Çocuklarınızın yanında olun” daveti yaptı.