Verimli bir okuma nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli

Bir çok insan okumaya başlarken yanlış kitaplar seçiyor. Ağır uzun kitaplarla başlıyor olmak en baştan bu sevdadan vazgeçmeye sebep olabilir. İlginizi çeken kısa öz size okumayı sevdirecek kitap seçimi değerlidir. Kalın kitaplar, vakit zaman okuma alışkanlığına sahip olan şahısların bile gözünü korkutabiliyor.

Bu nedenle okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız gözünüzün korkmayacağı daha ince kitapları seçmeniz yararlı olacaktır. Birinci başta ilgi alanlarınıza uygun kitaplar, merak hissinizi harekete geçirip sizi motive edecek polisiye romanlar, çocuk kitaplarıyla bile işe başlayabilirsiniz.

Kağıt, sayfalar, vakit…

Size bir şey katmak zorunda olmayan, heyecan yaratan kitaplarla okumaya başlayarak bir kağıda sayfalara harflere bakarken vakit geçirmeyi sabretmeyi öğrenmeniz kolaylaşır.


İlk sayfalar önemli

İlk 40-50 sayfada bir kitap sizi içine çekmiyor sonunu merak ettirmiyor, keyif vermiyorsa o kitabı bitirme konusunda inatçı olmayın. Kitapları zevk almadan okumaya çalışmak, yani okumak için okumak da sıkıcı bir tecrübe yaşamanıza neden olabilir.

Keyif almadığınız bir kitapta ısrarcı olup okumayı kendiniz için zulme çevirmeyin. Yeni bir kitaba geçmek için vakit kaybetmeye gerek yok.


Okumaktan vazgeçmeyin

Bir alışkanlıktan vazgeçmek de alışkanlık kazanmak da sandığınız kadar kolay olmayabilir, lakin pes etmemelisiniz. Alışkanlık kazanmanızı sağlayacak en kıymetli nokta bu! Burada birkaç gün denemekten bahsetmiyoruz. Kitap okumadığınızda hayatınızda bir eksiklik hissedeceğiniz etaptan bahsediyoruz.

Doğru kitapları seçerek kitap okumanın verdiği zevki yaşayabilir ve kitap okuma alışkanlığını kazanabilirsiniz.

Ne kadar okuyacağınıza siz karar verin

Hedefiniz alışkanlık oluşturmaksa, kitap okuma davranışını tertipli dönemlerle rutin haline getirmelisiniz. Bu sebeple yapmanız gereken şeylerden biri de günde kaç sayfa okuyacağınıza karar vermek.

Örneğin günde 10 sayfa okumak, başlangıç için epeyce uygun. Bunun yanı sıra yanınızda kitap taşıyarak uygun bir vakit ve yer bulduğunuzda planladığınızdan daha çok kitap okuyabilirsiniz.