UNHCR: Dünya genelinde 100 milyondan fazla insan meskenlerini terk etmek zorunda kaldı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2021 sonunda dünya genelinde çatışma, şiddet, zulüm korkusu ve insan hakları ihlalleri nedeniyle konutlarını terk etmek zorunda kalan toplam insan sayısının 89,3 milyona yükseldiğini ve 2022de de milyonlarca Ukraynalının ve öteki yerlerdeki şahısların de yerinden edilmesiyle bu sayının 100 milyonu aştığını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Komiseri Filippo Grandi, Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yayınladığı bildirisinde, Ukrayna’daki savaşın yanı sıra Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti üzere yerlerde yeni yahut devam eden acil durumlar, bu şaşırtan sayıya katkıda bulundu dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Komiseri Filippo Grandi, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yayınladığı iletisinde dünya başkanlarının çatışmaları çözmekte aciz yahut isteksiz olmaları nedeniyle önlerinde olan çalışmaları bir defa daha hatırladıklarını belirterek, “Biz UNHCR’de yakın vakitte hayal bile edilemeyecek üzere görünen bir şeyi duyurduk: 100 milyon insan artık meskenlerini terk etmek zorunda kaldı. Ukrayna’daki savaşın yanı sıra Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti üzere yerlerde yeni yahut devam eden acil durumlar, bu şaşırtan sayıya katkıda bulundu tabirlerini kullandı. Grandi, başkanların, kalıcı ve insancıl tahlillerle yerlerinden edilenlerin içinde bulunduğu makus durumu çözmek ve barışı sağlamak için birlikte çalışabileceğini söz ederek, Dünyanın bir seçeneği var: ya zulüm, şiddet ve savaş eğilimini bilakis çevirmek için bir ortaya gelin ya da 21. yüzyılın mirasının devam eden mecburî yerinden edilme olduğunu kabul edin. Yapılacak hangi şeyin doğu ve akla yatkın olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

2021 SONUNDA MESKENİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALAN KİŞİ SAYISI 89,3 MİLYONA YÜKSELDİ

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) Ocak-Aralık 2021 periyodunu yansıtan fakat bu yılın başlarında meydana gelen gelişmeler nedeniyle de sunulan birtakım bilgilerin 23 Mayıs itibariyle alınan bilgilere dayanan en son Global Eğilimler raporuna nazaran, 2021 sonunda dünya genelinde çatışma, şiddet, zulüm korkusu ve insan hakları ihlalleri nedeniyle konutlarını terk etmek zorunda kalan toplam insan sayısı 10 yıl evvelki sayının iki katını aşarak 89,3 milyona yükseldi.

Raporda, 2022de milyonlarca Ukraynalının ve diğer yerlerdeki şahısların yerinden edilmesiyle yerinden edilmeye zorlanmış toplam kişi sayısının 100 milyonu aştığı tabir edilirken, bunun dünyadaki her 78 şahıstan 1’inin kaçmak zorunda kaldığı anlıma geldiği belirtildi. Yeni mülteci durumları ortaya çıkıp ağırlaştıkça ve mevcut olanlar yine alevlendikçe yahut tahlilsiz kaldıkça, artan ölçekte kalıcı tahlillere yönelik muhtaçlık vardır denildi.

DEVAM EDEN VE YENİ GELİŞEN ÇATIŞMALAR YERİNDEN EDİLMEYİ TETİKLİYOR

Devam eden ve yeni gelişen çatışmaların dünya genelinde yerinden edilmeyi tetiklediği tabir edilen açıklamada, Etiyopya’nın Tigray bölgesinde çatışmanın, en az 2,5 milyon kişinin ülke içinde yerinden edilmesine ve bunlardan 1,5 milyonunun yıl içinde konutlarına dönmesine neden olduğu belirtildi.

Afganistan’da ise Ağustos 2021de Taliban’ın Kabili ele geçirmesine yol açan olayların hem ülke içinde hem de komşu ülkelere insanların yerinden edilmesiyle sonuçlandığı ve yıl içinde 790 binden fazla Afgan’ın geri dönmüş olmasına karşın ülke içinde yerinden edilen insan sayının üst üste 15 yılda arttığı söz edildi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Güney Sudan, Sudan, Suriye ve Yemenin 2021de ülke içinde yerinden edilen insan sayısında 100 bin ila 500 bin ortasında artış gördüğü belirtildi.

MÜLTECİ SAYISI 2021 SONUNDA 21,3 MİLYONA YÜKSELDİ

Yıl boyunca, 2020’de 20,7 milyon olan mülteci sayısının 2021 sonunda 21,3 milyona yükseldiği ve bunun on yıl evvel 10,5 milyon olduğu belirtildi. Tıpkı periyotta yurt dışında yerinden edilen Venezuelalıların sayısının da 3,9 milyondan 4,4 milyona yükseldiği söz edildi.

ÜLKE İÇİNDE YERİNDEN EDİLEN KİŞİLER

Silahlı çatışmalar, yaygın şiddet yahut insan hakları ihlalleri nedeniyle kendi ülkeleri içinde yerinden edilen şahısların, dünya genelinde zorla yerinden edilen nüfusun çoğunluğunu oluşturmaya devam ettiğini söz edilen raporda, ülke içinde yerinden edilmiş şahıslar (IDP) olarak bilinen insanların, yerinden edilmiş tüm bireylerin yaklaşık yüzde 60ını oluşturduğuna yer verildi. 2021in sonunda Suriye, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Etiyopya ve Afganistan global olarak en geniş ülke içinde yerinden edilmiş nüfusa mesken sahipliği yapmaya devam etti denildi.