Ukrayna savaşı Avrupa’yı böldü: ‘Savaş çabucak bitsin’ diyenlerin sayısı artıyor

Rusya’nın Ukrayna işgali yaklaşık 113 günü geride bırakırken Avrupa genelinde düzenlenen bir anket, çok sayıda Avrupalının “Ukrayna’nın toprak kaybetmesi pahasına” savaşın bir an evvel sona ermesini istediğini ortaya koydu.

Avrupa’da düzenlenen yeni bir ankete nazaran, kıtada Rusya-Ukrayna savaşının nasıl bitmesi gerektiği konusunda çatlak giderek büyüyor. Birtakım bölümler Rusya’nın hezimete uğratılması gerektiğini savunurken, Ukrayna’nın topraklarının bir kısmından vazgeçerek Rusya’yla en kısa müddette ateşkese gitmesini isteyenlerin sayısı giderek artıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dün yaptığı “Ukrayna önderi ve yetkilileri bir noktada Rusya ile müzakere etmek zorunda kalacak” açıklaması tartışmalara ve birtakım tenkitlere yol açmıştı. Macron’un bugün ziyaret ettiği Ukrayna’ya Rus ayrılıkçıların bulunduğu doğudaki topraklarının bir kısmından vazgeçmesi için baskı yapacağı argümanları gündeme gelmişti.

CİDDİ BİR KRİZE YOL AÇABİLİR

Berlin merkezli fikir kuruluşu Avrupa Dış Münasebetler Kurulu (ECFR) anketi, Macron’un bu görüşünün Fransa, Almanya ve İtalya kamuoyunda büyük takviye gördüğünü ortaya koydu.

ECFR Yöneticisi Mark Leonard, “Savaşın bir an evvel bitmesini isteyenlerle Rusya’nın cezalandırılmasını isteyenler ortasında büyük bir kutuplaşma var” dedi. Avrupalıların savaşın ekonomik tesirlerinden ve artan nükleer tehlikeden rahatsız olduğunu kaydeden Leonard, bu bölünmenin Avrupa’da önemli bir iç krize yol açabileceğini söyledi.

İtalya, Almanya, Fransa, Romanya, İsveç, İspanya, Portekiz, Finlandiya, İngiltere ve Polonya’da düzenlenen ankete katılanların yüzde 35’i “her şartta barışı”, yüzde 22’si ise Rusya’nın mağlubiyete uğratılmasını destekledi. Rusya’ya karşı en sert açıklamaları yapan ülkelerden Polonya’da ise Rusya’nın hezimete uğratılmasını isteyenlerin oranı yüzde 41’i buldu.

Ukrayna’ya yakın Doğu Avrupa ülkeleri, savaşın lakin Rus ordusunun Ukrayna’da mağlubiyete uğratılmasıyla bitebileceğini ve Avrupa’nın “uzun bir savaşa hazır olması” gerektiğini savunuyor.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’le bir ortaya gelerek “birlik mesajı” vermişti.