TÜSAD’dan ‘sonbahar’ uyarısı!

Türkiye’de artışı 40 katı bulan Covid-19 hadiseleri konusunda bir kıymetlendirme yapan Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Kümesi Lideri Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “sonbahar” uyarısı yaptı

Pandeminin sona ereceği ve COVID-19’un grip üzere bir hastalığa dönüşeceğine ait optimist beklentiler ne yazık ki uzun sürmedi.

Çünkü dünyada ve Türkiye’de Omicron’un yeni alt varyantları nedeniyle hadise sayılarında süratli artış yaşanıyor.

Bu artışı pahalandıran Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Kümesi Lideri Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “Acilen aşılama hızlanmalı, aksi takdirde sonbaharda daha önemli olay artışları yaşayabiliriz” uyarısı yaptı.

VAKALARDA SÜRATLİ ARTIŞ UYARISI

Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, tatilinin sona ermesiyle Covid-19 hadiselerinde 40 kat artış yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

*Hâkim varyant halini alan Omicron BA.4 ve BA.5’in çok kolay ve süratle bulaşma özelliklerine sahip olmaları ve aşının oluşturduğu bağışıklıktan kaçabilmeleri nedeniyle olaylarda süratli artışa neden olmaktadır.

*Yeni gelişen alt varyantlarda tekrar yüksek tansiyon (pulmoner tutulum), akciğer dokusunun iltihaplanması ve ağır hadiseler görmeye başladık.

*Özellikle yaşlı ve ek hastalığı olan, immun yetmezliği olan hastalarda ağır hastalık riski daha yüksek. Yaşlıların risk altında olmasının birkaç nedeni var.

*Öncelikle doğal bağışıklık ve enfeksiyonla çaba bozuluyor, aşıların yarattığı koruyuculukta düşüyor, diyabet üzere kronik hastalıkların eklenmesi de direnci daha da düşürüyor.

HATIRLATMA DOZLARI MRNA AŞILARLA TAMAMLANMALI

Son aşılardan sonra 6 ay ve daha fazla mühlet geçtiğinde bağışıklığın azaldığı aktaran Kömürcüoğlu, şu hatırlatmaları yaptı:

*Vaka artışlarının önüne geçilmesi için aşılarda hatırlatma dozlarının yapılması çok değerli. Son aşılarından 6 ay ve üzerinde müddet geçtiğinde bağışıklık azalıyor, yeni varyantların antikordan kaçma özelliği de olması aşıların aktifliğini azaltıyor ve bireyler tekrar tekrar hasta olabiliyor.

*Varyantlara daha tesirli yeni aşı geliştirme çalışmaları hala devam ediyor. Yeni aşılar uygulamaya girene kadar bilhassa mRNA (Biontec) aşılarını hatırlatmada öneriyoruz.

OKULLAR AÇILMADAN 12 YAŞ ALTI AŞILANMALI

Aşılama konusunda artış olmazsa sonbahar ve kış aylarında olay artışlarının daha da hızlanacağı ihtarını yapan Kömürcüoğlu, “COVID aşıları emniyet kemeriniz üzeredir; kazayı önlemez fakat kaza sırasında ağır yaralanmayı ya da vefatı önler” diyerek, şu tekliflerde bulundu:

* Kışa kadar hatırlatma dozlarının yapılması çok değerli.

* Ülkemizde 12 yaş altı aşılama programına alınmadı, okullar açılmadan 12 yaş altı çocuklarında aşılanmasına başlamalı, böylelikle genç nüfusun ailedeki yaşlılara hastalığı bulaştırması önlenmeli.

* Daha kolay bulaşan Omicron alt varyantlarından korunmak için kalabalık açık alanlarda risk daha fazla. Kapalı alanların yanı sıra, toplu ulaşım ve çarşı-pazar üzere kalabalık açık alanlarda da maske kullanılmalı.