Türk gezgin, 11 günde yalnızca su içerek yaptığı tabiat yürüyüşüyle unsur imza attı

46 yaşındaki Yılmaz, Mont Blanc masifini çevreleyen 162 kilometrelik mesafe ve toplam 10 bin metre rakım değişimini kapsayan İsviçre, İtalya ve Fransa’nın kimi kısımlarından geçen parkuru, 11 günde su dışında hiçbir besin desteği almadan tamamladı.

Yılmaz, “Fransa’da Colmar kentinde doğdum. Strasbourg’da öğrenci olarak sinema-televizyon kısmında okudum. Lakin genç yaşta her sene 6 bin kilometre otomobille Türkiye’ye gidip gelirdik. Bugüne kadar 100 ülke gezme bahtımız oldu” dedi.

Muammer Yılmaz, “En son seyahatimizde maceramız Tour de Mont Blanc yani Avrupa’nın en yüksek dağının etrafında yürüdüm. Çok hoş bir yürüyüş ancak biraz şiddetli, toplam 10 bin metre tırmanıyorsun ve iniyorsun her gün bin metre inip çıkıyorsun kolay bir şey değil. Çantasız özel bir sandalet giyerek su orucu tutarak dağlarda yürüdüm.Yani dağ suyu ve pak havayla bir yürüyüş yaptım” tabirlerini kullandı.

SUYU KAYNAĞINDAN İÇMEK

“Bu inanılmaz görüntülerde yürümek, suyu kaynağında içmek ve tertemiz dağ havasını solumak muhteşemdi” diyen Muammer Yılmaz, “11 gün su orucu tutarak çok sıkıntı günler geçirdim. Varışta, kurtuluştan ve memnunluktan ağladım” formunda konuştu.

Türk maceracı, “11 gün 33 öğün demek. 33 yemek yemedim orta öğün bile yok bir fındık bile yemedim. Bedende kimi güçler bitmişti. Yürürken ve bu güçleri ararken her adımda bir zorluk oluyordu ve doğal ki seyahati bitirince hem kurtuldum hem de başardım hissi vardı” açıklamasında bulundu.

MİNİMALİZME DİKKAT ÇEKTİ

Muammer Yılmaz, kendisini ekolojik bir yürüyüşçü olarak tanımlıyor, sıfır atıkla gezmeye çalışıyor, çok tüketimi gözler önüne sermek istiyor, abur cubur beslenmeye reaksiyon göstererek insanları sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor. Kendisini minimalist olarak tanımlayan Yılmaz, Tour du Mont Blanc’ı sırt çantası olmadan bitirdi. Bu seyahatte, Yılmaz’in cebinde yalnızca üç şey vardı: bir su matarası, bir yağmurluk ve bir küçük uyku tulumu.

Parkuru ayağında bir çift sandalet ile geçen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Hayat bizi maksimalizme yönlendiriyor. Her vakit şunu almam lazım, bir otomobilim var daha düzgün olması lazım. İnsanoğlu her vakit fazlasını istiyor. Bu istekler de bitmiyor. Benim hayatım birkaç yıldır minimalizme geçti yani azalttım otomobilimi sattım bisikletle geziyorum başımda da derdim azaldı. O kadar hoş olunca birkaç yıldır çantasız memnun ve özgür formda geziyorum. Ayrıyeten bu seyahati çantasız yaptığım için başarabildim. Üzerimde birkaç kilo ekstra yük olsaydı başaramazdım.”

HİÇ KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM

Güzel bir dağ yürüyüşü yaptığını fakat zorluklarla da karşılaştığını tabir eden Muammer Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu seyahatin görünümü, dağları, havası, suyu çok hoş fakat orta sıra güçlü oldu. Neden hiç kimsenin bunu daha evvel yapmadığını o vakit anladım ve hiç kimseye tavsiye etmiyorum, oruçlu olarak çok güç.”

SU ORUCUNU ÖNERİYOR

Türk gezgin, bedenin arınması ve dinlenmesi için herkesin imkanlarına nazaran 5-7 gün besin desteği almadan yalnızca su tüketmesini tavsiye ediyor ve herkesi yürümeye teşvik ediyor. Besin desteği almadan yalnızca su tüketimini ruh ve vücut sıhhati için değerli olduğunu ve tavsiye ettiğini belirten Yılmaz, “Herkese meskende ya da özel bir yerde hayatında bir defa su orucunu denemesini tavsiye ederim. 5-7 gün yalnızca su ile durmak sıhhat için çok hoş, denemenizi tavsiye ederim. Bizim orucumuz da çok hoş lakin akşamları çok yemesek daha hoş olacak. Akşamları (iftarda) çok yemek yiyoruz maalesef” biçiminde konuştu.

YÜRÜYÜŞE DAVET

162 km süren dağ yürüyüşünü insanlara yürüyüşe davet etmek için yaptığını belirten Yılmaz, “Herkesi her gün en az 30 dakika yürüyüşe davet etmek için bunları yaptık” dedi. Yılmaz, “Ekmek almak için yakın bir yere gitmek için otomobil çalıştırmak yerine yürüsek ya da parklarda ormanlarda tabiat içinde yürüsek hem sıhhatimiz hem de moralimiz için çok iyi” değerlendirmesinde bulundu.

FİLMİ YAPILACAK

Filmi hazırlanan 11 günlük minimalist bir açıdan bakılarak yapılan yürüyüşün birtakım kısımlarında kendisine eşlik edenlerin de olduğunu söyleyen Yılmaz, şu tabirleri kullandı:

“Bu seyahati Milan Bihlmann (maceracı yönetmen) ile yaptık, yol arkadaşım. Yıllardır bir arada maceralara gidiyoruz. Bu sefer sinema yapmak için bir arada yola çıktık. Ayrıyeten 5 kişiyi davet ettik su, yoğa ve dağ uzmanları da geldi onlar da deneyimlerini paylaştılar. ‘Hayatta endişelerimizi nasıl azaltabiliriz, nasıl daha sağlıklı bir hayat yaşayabiliriz ve nasıl daha memnun olabiliriz’ sorularına karşılık verdiler ve çok hoş bir sinema hazırlıyoruz. Hem tabiatın görünümleri var hem oruçlu anlarımız hem de davet ettiğimiz konukların bilgileri paylaşacak çok büyük bir sinema hazırlıyoruz.”

11 gün boyunca aç karnına yapılan Tour du Mont Blanc, direktör Milan Bihlmann tarafından sinemaya alındı. Yılmaz, “Belgesel tıpkı vakitte kendimizi aşmayı, hayatımıza verdiğimiz manası ve yaşamanın memnunluğunu da anlatacak” diye konuştu.

Filmin, 25 Ocak 2023’de tamamlanması planlanıyor.