Tokat’ta, ishal şikayeti ile hastaneye başvuran çocuk sayısı arttı

Tokat’ta, son bir haftadır çocuklarda ishal, kusma ve ateş belirtisi ile acil şikayetleri arttı.

Tokat Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisi ve polikliniklerinde, yoğunluk oluştu. Çocuklar hem yataklı servislerde hem ayakta bağırsak enfeksiyonu kuşkusu ile tedavi edildi.

Uzmanlar, virüs kaynaklı hastalıklara karşı hijyen ihtarında bulundu. Maske kullanımının kalkması ile birlikte okullarda çocukların hastalığı birbirine bulaştırma riskinin arttığı söz edildi.

“Gastroenterit hastalıklarda mevsimsel olarak bir yayılma, bir artış var”

Tokat Devlet Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzm. Dr. Cansu Kaymakçı, son haftalarda çocuk acil servis ve polikliniklerinde yoğunluk yaşandığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Özellikle ishal, kusma, karın ağrısı, ateşle giden gastroenterit (bağırsak iltihabı) dediğimiz hastalıklarda mevsimsel olarak bir yayılma, bir artış var. Pandemiden yeni çıkıldı, okullarda maske yasağı kalktığı için doğal mikropların mevsimi diyelim. Her mevsimde mevsimsel salgınlar görüyoruz. Lakin korkutucu bir süreç değil. Her yıl benzerini yaşadığımız bir süreç esasen. Yalnızca biraz daha şiddetli geçiyor, daha ağır geçiyor bu sene.”

“Sıvı istikrarını sağlamak en önemlisi”

Hastalığın yayılmamasına karşı hijyen ikazında bulunan Kaymakçı, şu kelamları kullandı:

“Hastalık; yıkanmayan zerzevattan, meyveden, öteki mikrobu taşıyan birisinin eline, dokunduğu bir şeye temas etmekten kaynaklanabiliyor. Onun dışında genelde beşerler bilhassa çocuklar birbirine aktarıyor. Büyüklerin daha hafif atlatmasının sebebi hepsinin çocuklukta geçirmiş olması. Genel olarak sıvı istikrarını sağlamak en değerlisi.


“Herhangi bir ilaç gerektirmiyor”

Sıvıyı kaybetmedikten sonra bu hastalık bedenin kendi kendine de uğraş edebildiği hastalıklar. Zira virüs kaynaklı, aslında rastgele bir ilaç gerektirmiyor. Şekerli, yağlı besinlerden, paketli besinlerden uzak durduğumuz bir devir geçirip katı yemese de çocukların sıvı aldığına ihtimam gösterirsek yavaş yavaş mikrobu içsel kusma yoluyla atıyor. Sıvısız kalmamaları değerli olan tek şey. El yıkamayı küçük yaşlarda öğretmemiz çok değerli. El yıkama alışkanlığı birinci evvel beşere bir şey kazandırmıyormuş üzere geliyor ancak uzun vadede çok çok yarar edecek bir tahlil. Aslında meyvelerin, sebzelerin yıkanması, annelerin dikkat ettiği şeyler.”

Yaklaşık 3-5 günde hastalığın makus kısmının bittiğini tabir eden Kaymakçı, “İştahın geri dönmesi biraz sürüyor fakat tehlikeli kısmı aslında kusma, ishalle çok sıvı kaybı olan kısım. 3-5 günden uzun sürmüyor genelde. Her yaşta görebiliyoruz ancak 1-5 yaş ortası daha küçük çocuklarda olağan daha evvel mikropla tanışmadıkları için daha şiddetli geçebiliyor.” sözlerini kullandı.