TIR sürücüsünden 150 bin euro gasp planını kardeşi yapmış

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde arızalanan TIR’ını tamirciye götüren ve çantasında 150 bin euro bulunan Abdullah Kardan kendilerini polis olarak tanıtıp para isteyen, alamadıkları için silahla yaralayan 2 kişi ile sürücünün kardeşi Kamil Kar yakalandı. Olayı planladığı belirlenen kardeş ile 2 kuşkulu tutuklandı.

Olay, geçen nisan ayında Çorlu Yeni Sanayi Sitesinde meydana geldi. Yurt dışından gelen TIR şoförü Abdullah Kar, arıza yapan aracını sabah saatlerinde sanayi sitesindeki servisin önüne çekti.

Aracının içinde servisin açılmasını bekleyen Abdullah Kar’ın yanına bir arabayla 2 kişi geldi. Kendilerini polis olarak tanıtan 2 kişi, Kardan para istedi. Üzerinde para olmadığını söylemesi üzerine şüpheliler, tabanca ile Kar’a iki el ateş açtı.

Boynundan ve kolundan yaralanan Kar,  aracını çalıştırıp bölgeden süratle uzaklaştı. 500 metre aralıktaki bir akaryakıt istasyonuna sığınıp buradaki şahıslara yaralandığını söyleyen Kar,  çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Polis takımları, olayın yaşandığı bölge ve TIR’da geniş kapsamlı inceleme yaptı. TIR’da şoför Abdullah Karın çantasının içinde 150 bin euro bulundu.

ŞOFÖRÜN KARDEŞİ PLANLAMIŞ

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Ofis Amirliği takımları olayı aydınlatmak için kapsamlı çalışma başlattı. Yaklaşık 600 güvenlik kamerasında bulunan 2 bin 850 saat imgeyi inceleyen polis, bir yandan da TIR şoförünün yakın etrafını takibe aldı.

Şüphelilerin kullandığı aracın plakasını tespit eden polis, olayı şoför Abdullah Kar’ın kardeşi Kamil Kar’ın planladığını belirledi. Ağabeyi ile irtibat kuran Kamil Kar’ın yanında para bulunduğunu bilmesi üzerine takibe alarak, beraberindeki 2 kişi ile olayı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’de düzenlenen operasyonlarla şoförün kardeşi Kamil Kar ile birlikte Ömer Tilki, Muhammet Ece yakalanarak, gözaltına alındı. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen şüpheliler, süreçlerinin akabinde Çorlu’da adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgusunun akabinde tutuklanma talebiyle dün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Kamil Kar, Ömer Tilki ve Muhammet Ece, Silahla yaralama ve yağma cürümlerinden tutuklandı. (DHA)