The Economist kaldırılan vetonun perde gerisini yazdı: ABD’nin ‘F-16 baskısı’ tesirli oldu

Dün gerçekleşen Madrid’deki NATO tepesinde Türkiye-İsveç-Finlandiya ortasında imzalanan Ortak Momerandum’da “iki ülkenin terör örgütlerine takviye vermeyeceği” üzerinde muahede sağlanması dünya basınında yankı buldu.

İngiliz The Economist mecmuası, Türkiye’nin vetosunu kaldırması ile sonuçlanan muahedeyi “Erdoğan’ın zaferi” olarak değerlendirirken vetonun perde gerisini anlattığı yazıda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in muahede için yürüttüğü çalışmalara ABD’nin baskı uygulayarak takviye verdiğini ve ABD’nin Türkiye’yi F-16 savaş uçakları alımını riske ettiği tarafında sıkı bir ihtar yaptığını yazdı.

ABD F-16’LAR KONUSUNDA İKAZ YAPTI

Economist mecmuası, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in mutabakat için yürüttüğü çalışmalara Amerika’nın da perde gerisinden baskı uygulayarak takviye verdiğini yazdı:

“Stoltenberg, Amerika’nın çok da görünür olmayan perde ardı baskısından da yararlandı. ABD, Türkiye’yi, Kongre’de blokajındaki F-16 savaş uçakları alımını riske ettiği tarafında sıkı bir ikaz yapmışa benziyor”

Yazıda, üçlü muhtıradaki “sınır dışı ya da iade taleplerine” ait kısma de değiniliyor.

Anlaşmayla, İsveç ve Finlandiya’nın, insan haklarına bağlılık ve siyasi muhalifler için sığınma adresi olma pozisyonlarının zayıflama riski taşıdığı yorumu yapılıyor.

“Erdoğan’ın otokrasiye sürüklenişi ve tüm muhaliflerini terörist olarak tanımlama yaklaşımı” olduğu yorumu da bu kısımda yer alıyor.

Üçlü muhtırada, İsveç ve Finlandiya’nın “YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte dayanak sağlamayacakları” vurgulanarak Türkiye ile “bu terör örgütlerinin aksiyonlarını önlemek emeliyle iş birliğini artırmak üzerinde anlaştıkları” da belirtiliyordu.

Ayrıca “Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin beklemedeki hudut dışı ya da iade taleplerini hızla ve ayrıntılı olarak ele alacaktır” denilerek, bu süreçlerin Avrupa Konvansiyonu uyarınca yapılacağı vurgulanıyor.