Teksas’taki okul taarruzunda polisten ‘zamanında müdahale edilmedi’ itirafı

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polise yönelik tenkitlere yanıt verdi.

McCraw, saldırganın okula ulaştığı saat 11.30 ile polisin müdahale ettiği 12.46 ortasında acil polis çizgisine bir çok arama yapılmasına karşın, olay yerindeki komuta merkezinin yanlış bir halde “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü söyledi.

ÖĞRENCİ YARDIM İÇİN YALVARDI LAKİN…

Sınıftan tekraren acil çizgisi arayan bir çocuğun fısıldayarak 8 yahut 9 çocuğun hala hayatta olduğunu ve “Lütfen buraya polis gönderin” diyerek yalvardığını belirten McCraw, yaklaşık bir saat boyunca en az 19 polisin okulun koridorunda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale etmek yerine taktik timlerinin ulaşmasını beklediğini kaydetti.

McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, faal bir saldırgan durumundan barikatların gerisine sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Lakin eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala etkindi. Bu yanlış bir karardı.” diye konuştu.

POLİS, MÜDAHALE TİMİNİ BEKLEMİŞ

Hudut devriye taktik timlerinin okula ulaşmasıyla 12.50’de saldırganın bulunduğu sınıfa girildiği ve saldırganın etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

AR-15 tipi otomatik atak silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na taarruz düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birebir sınıftan 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Taarruzla ilgili incelemeler sürerken, bilhassa çocukların aileleri, polisi saldırgana vaktinde müdahale etmemekle eleştiriyordu.