Suudi Arabistan Bayraktar SİHA’larla ilgileniyor

Rusya’nın Ukrayna’yı istila etmesinin akabinde Kiev’in elini güçlendirmesiyle gündeme gelen Türk imali silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yeni bir talip var.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden haberler geçen Lübnan merkezli Tactical Report, Suudi Arabistan’ın Bayraktar Akıncı SİHA’sı satın almak için üretici şirket Baykar’la görüşmeye hazırlandığını bildirdi.

Haberde, Suudi Arabistan’ın askeri kabiliyetini artırmak hedefiyle kurulan Askeri Endüstriler Genel Otoritesi’nin, SİHA tedarikiyle ilgilendiği kaydedildi.

BAYRAKTAR, BATI MEDYASININ LİSANINDA

24 Şubat’ta başlayan savaşta Ukrayna ordusu, Bayraktar TB2’yle değerli kazanımlar elde etti. Batı medyası da Türk üretimi SİHA’ların muvaffakiyetinden övgüyle kelam etti.

Associated Press’in iki ay evvel geçtiği “Ucuz lakin ölümcül Türk drone’ları Ukrayna’nın savunmalarını güçlendiriyor” başlıklı haberde, “SİHA’ların savaşın birinci günlerinde Rus birliklerin hava savunma sistemlerini şimdi tam olarak kurmadığı devirde başarılı ataklar gerçekleştirdiği” yazıldı.

Tekrar ABD merkezli The New Yorker mecmuasının 9 Mayıs tarihli haberinde, “Savaşın tabiatını değiştiren Türk drone’u” başlığı kullanıldı.

Haberde, “askeri analistler daha evvel, yavaş, alçaktan uçan insansız hava araçlarının savaşlarda kullanılmasının pek mümkün olmayacağını varsaymıştı. Lakin TB2, onu yok etmek için tasarlanmış uçaksavar sistemlerini devre dışı bırakabilir” sözü yer aldı.

Ukrayna’da da halk, TB2 için müzik yazarken Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev Hayvanat Bahçesi’nde savaş sırasında doğan bir lemura “Bayraktar” isminin verildiğini duyurdu.

2014’te hizmete giren TB2’nin ihraç edildiği ülke sayısı 20’ye ulaştı. Listede Ukrayna’nın yanı sıra Katar, Azerbaycan, Polonya ve Pakistan üzere ülkeler var.

TB2’lere nazaran daha gelişmiş özelliklere ve yük taşıma kapasitesine sahip olmasının da etkisiyle taarruzi insansız hava aracı (TİHA) olarak da anılan Bayraktar Akıncı’lar geçen sene hizmete girdi.

Baykar, Bayraktar Akıncı TİHA’ları için şimdiye kadar 3 ülke ile ihracat mukavelesi imzalandığını açıkladı. TİHA’ların 2023’ten itibaren teslim edilmesi hedefleniyor.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE