Son dakika: Rusya’nın kararını Lavrov iletti! Avrupa Konseyi’nden ayrıldılar

Son dakika: Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’yı işgal harekatında 20. güne girildi. Ukrayna’nın bir çok şehrini bombalayan Rus ordusu başkent Kiev’e her geçen saat yaklaşıyor. Bir yandan barış müzakereleri devam ederken, diğer yandan da çatışmalar giderek şiddetleniyor. Alınan son bilgiye göre ise Rusya, ABD Başkanı Joe Biden’ı yaptırım listesine ekledi. Öte yandan Rusya, Avrupa Konseyi’nden ayrıldı. İşte Rusya-Ukrayna savaşında son dakika haberleri ve detaylar…

20:42

“RUSYA İŞLEDİĞİ SUÇLAR NEDENİYLE ADALETE TESLİM EDİLMELİ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ülkesinde savaş başlatan Rusya’nın işlediği suçlar nedeniyle adalete teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

20:30

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO ve Avrupa Birliğinin Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin düzenleyeceği zirvelere katılmak için gelecek hafta Avrupa’ya gideceğini duyurdu.

20:00

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO üyesi ülkeler 24 Mart’ta Brüksel’de olağanüstü toplanacak

19:30

RUSYA, AVRUPA KONSEYİ’NDEN AYRILDI

Reuters: Rusya, Avrupa Konseyi’nden resmi olarak ayrıldı. Rusya delegesi, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Moskova’nın kararını ileten mektubunu konsey başkanına sundu.

19:15

ABD’DEN YENİ YAPTIRIM KARARLARI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından dolayı 8’i Savunma Bakan Yardımcısı olmak üzere Rusya Savunma Bakanlığından 11 üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

18:40

RUSYA’YA GİREMEYECEK

Rusya, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve bazı yetkililerin bulunduğu 313 Kanada vatandaşının yaptırım listesine alındığını açıkladı.

18:27

BİR GAZETECİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna’da çatışmanın ortasında kalan Fox News kameramanı hayatını kaybetti.

17:52

BIDEN’A YAPTIRIM KARARI

Rusya, ABD Başkanı Joe Biden’a yaptırım kararı alındığını açıkladı. Yaptırım listesine alınanlar arasında Biden’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve CIA Direktörü William Burns de yer alıyor.

17:30

UKRAYNA’DA SIKIYÖNETİMİN SÜRESİ UZATILDI

Ukrayna’da uygulanan sıkıyönetim uygulamasının uzatılması yönünde yeni bir karar alındı. Sıkıyönetimi uzatma teklifi, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada’ya sunuldu. Sıkıyönetim uygulamasını uzatma kararına gerekçe olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik takındığı agresif tavrın devam etmesi gösterildi.

Zelenskiy, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonucunda ülke genelinde sıkı yönetim uygulamasına geçildiğini ve uygulamanın 26 Mart 05.30’a kadar devam edeceğini duyurmuştu.

16.00

MÜZAKERELERDE BEŞİNCİ TUR

Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki müzakereler, dünkü teknik aranın ardından yeniden başladı.
Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaşta insani koridorların oluşturulması ve ateşkes ilan edilmesine yönelik müzakereler sürüyor. Ukrayna heyetinde yer alan Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rus heyetlerinin dün teknik ara verdikleri müzakerelere yeniden başladığını duyurdu.
Müzakereler çevrimiçi formatta devam ediyor.

13.33

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’dan komşu ülkelere geçen mülteci sayısının 3 milyona ulaştığını duyurdu.

12.12

KİEV’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

12:12 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu akşam başlayacak ve perşembe sabahına kadar sürece 35 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

11.20

3 ÜLKENİN BAŞBAKANI UKRAYNA’YA GİDİYOR

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Polonya Mateusz Morawiecki ve Slovenya BaşbakanI Janez Jansa ile birlikte Avrupa Konseyi temsilcileri olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmek için bugün Kiev’e gideceklerini açıkladı.

11.00

YENİ GÖRÜNTÜLER YAYINLANDI! KİEV’İN ÇEVRESİ ATEŞ ÇEMBERİ

ABD’li uydu şirketi Maxar Technologies tarafından yayınlanan yeni uydu görüntüleri, Ukrayna genelinde askeri saldırılardan etkileen bölgelerdeki bilançoyu gözler önüne serdi. Fotoğraflarda, başkent Kiev merkezine sadece 40 km uzaklıkta olan, Moschun köyündeki hemen hemen her evin önemli ölçüde hasar gördüğünü görülüyor. Bazı evlerde yangınlar devam ederken, köyü çevreleyen tarlalar da kavruluyor. Ayrıca uydu görüntüleri ülkenin güneyinde yer alan Mariupol’de de hasar olduğunu gösteriyor.

erhjrykt

10.40

KİEV’DE APARTMANA TOP MERMİSİ İSABET ETTİ! 16 KATLI BİNA YANDI: 2 ÖLÜ

Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde Rus birlikleri tarafından başkent Kiev’e gerçekleştirilen saldırı sırasında bir top mermisi de bu kez Svyatoşinskiy semtinde yer alan çok katlı apartmana isabet etti. Saldırı sonucunda 16 katlı apartman tamamen yanarken, 2 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasar gören binadan 27 kişi kurtarıldı. Kiev Acil Durumlar Servisi Basın Sözcüsü Svetlana Vodolaga, Facebook hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bugün yerel saatle 04.22 ila 05.51’de başkent Kiev’e düzenlenen saldırıda 2 çok katlı apartman ile bir müstakil eve top mermileri isabet ettiğini bildirdi.

08.20

RUS KOMUTANDAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken Putin’in “kara kutum” dediği Ulusal Muhafız Komutanı Viktor Zolotov bazı açıklamalarda bulundu. Zolotov, “Evet, her şeyin istediğimiz kadar hızlı gitmediğini söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski koruması, şu anda Ulusal Muhafızlar Başkomutanı Viktor Zolotov, Kremlin’deki resmi söylemin aksine Ukrayna’daki askeri operasyonun beklenenden daha yavaş ilerlediğini belirtti.

“İSTEDİĞİMİZ KADAR HIZLI GİTMİYOR”

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığı habere göre Zolotov; “Evet, her şeyin istediğimiz kadar hızlı gitmediğini söylemek istiyorum” dedi.

AŞIRI SAĞCI UNSURLARI SORUMLU TUTTU

Zolotov, yavaş ilerlemeden Ukrayna’da halkın arasına gizlenen “aşırı sağcı unsurları” sorumlu tutarak, bu grupların sivilleri “canlı kalkan” olarak kullandığını iddia etti.

07.35

ABD’DEN ÇİN’E MESAJ

ABD, Rusya’nın Çin’den askeri ve ekonomik yardım istediğini ve Çin’in yardım etme arzusu olduğunu ortaya koyduğunu iddia etti.

Moskova, askeri hedeflerini yerine getirebilmek için yeterli kaynağa sahip olduğunu belirterek ABD’nin iddiaları reddederken, Çin Dışişleri Bakanlığı, yardımla ilgili haberleri “dezenformasyon” olarak nitelendirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin’in üst düzey diplomatı Yang Jiechi’nin Roma’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere, “Beijing’e seyirci kalmayacağımızı çok net bir şekilde ilettik. Hiçbir ülkenin Rusya’ya, kayıplarını telafi için yardım etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

06:59

ZELENSKİY: UKRAYNA – RUSYA GÖRÜŞMELERİ BUGÜN DEVAM EDECEK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya ile müzakerelerin bugün de devam edeceğini söyledi.

Rusya ile savaşın sona erdirilmesine yönelik müzakere çabaları çerçevesinde İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile görüşen Zelenskiy, “adil bir barış” istediklerini ifade etti.

Zelenskiy, “Heyetimiz, Rus tarafı ile müzakerelerde adil barış için çalışıyor. Şu ana kadar müzakereler oldukça iyi. Ancak ne olacağını görmemiz gerekli. Müzakereler bugün de devam edecek” dedi.

05.58

BIDEN: KOLLARIMIZI AÇARAK KARŞILAYACAĞIZ

ABD Başkanı Joe Biden’dan Ukrayna’ya destek açıklaması geldi. Biden sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı kendini savunabilmesi için yeterli silahının olduğundan emin olacağını ve Ukrayna’ya para, yiyecek ve yardım göndereceğini kaydetti.

Biden, “Ukrayna’nın işgalci Rus kuvvetlerine karşı kendini savunmak için silahları olduğundan emin olacağız. Ukraynalıların hayatlarını kurtarmak için para, yiyecek ve yardım göndereceğiz. Ukraynalı mültecileri kollarımızı açarak karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle yerinden edilmiş insanları desteklemek adına Birleşmiş Milletler (BM) ve insani yardım kuruluşlarıyla yakın bir şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Biden, “Her gün on binlerce ton insani yardım malzemesi, yiyecek, su ve ilaç sağlıyoruz” dedi.

05.21

‘SAVAŞA HAYIR’ PANKARTINA GÖZALTI

Rusya’da yayın yapan Kanal 1 televizyonunun canlı yayını sırasında “savaşa hayır” yazılı pankart açan Kanal 1 Editörü Marina Ovsyannikova sosyal medya hesabı üzerinden yatığı açıklamada, Ukrayna’da yaşananların bir suç olduğunu ve Rusya’nın saldırgan bir ülke olduğunu ifade etmesinin ardından Rus polisi tarafından gözaltına alındı.

02.20

“UKRAYNA DOĞU-BATI DİYE İKİYE BÖLÜNECEK”

Rus siyaseti ve tarihi hakkında uzman olan stratejist Dr. Tuğrul Çamaş, Türkiye Gazetesinde yaptığı açıklamada “Rus ordusunun harekât planı, bölünmüş Ukrayna senaryosuna göre çizildi. Hedefleri Kırım, Azak Denizi ve Karadeniz’le bağı kesilmiş bir Batı Ukrayna ile Rusya güdümlü Doğu Ukrayna. Dünya hazır olsun” dedi. Dr. Çamaş, Putin’in Batı Ukrayna’yı NATO ile arasında tampon yapmak istediğini söyledi.

harıta

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ