Skandal olay: Karısını öldürdü, cesedini 40 yıl sakladı

İngiltere’de yaşayan Brenda Venables 1982’de birdenbire ortadan kayboldu. Çiftçi olan kocası David Venables, polise kayıp ihbarında bulundu. Kayıp bildiriminin yapılmasının akabinde polis, Brenda Venables’i bulmak için geniş çaplı bir çalışma başlattı. Arama çalışmalarında helikopter dahil olmak üzere birçok araç kullanıldı.

Milliyet’te yer alan habere göre, arama çalışmalarında seferber edilen imkanlara karşın Brenda Venables’e dair bir iz bulunamayınca arama çalışmaları sonlandırıldı. Yakınları kayıp bayanın son periyotlarda ağır bir depresyon içinde olduğunu ve intihar etmiş olabileceğini düşünüyordu. Lakin bu gizem 2019 yılında David Venables ile yaşadıkları çiftlik konutunda çözüldü.

KAFATASI BULUNDU

David Venables, uzun yıllar çiftçilik yaptıktan sonra Birmingham kentinin güneyinde yer alan Worcester bölgesinde bulunan çiftliğini yeğenine sattı. Çiftlik konutuna bakım yapıldığı sırada yerleşke içinde bulunan foseptik (lağım çukuru) düzenlenirken insan kafatası bulundu.

Kafatasının bulunmasının akabinde bölgeye gelen ve araştırmalara başlayan polis, yaptığı DNA araştırmaları sonucunda bulunan kemiklerin 40 yıl evvel kaybolan kayıp bayana ilişkin olduğunu tespit etti. Foseptikteki kemiklerle birlikte bulunan elbise kalıntılarının da Brenda Venables’in kaybolduğu periyoda ilişkin olduğu tespit edildi. Cesedin bulunmasıyla birlikte polis yıllar evvel kapanan belgeyi tekrar açtı ve koca David Venables baş kuşkulu olarak gözaltına alındı.

Davadan sorumlu savcı Michael Burrows, David Venables’in 1967 yılında başlayan bir gönül ilgisinden ötürü karısını öldürdüğünü söyledi.

Savcı, “Venables annesinin bakıcısı olan Lorraine Styles ile alakasını sürdürmek için karısını öldürmüş üzere görünüyor. Gerçek şu ki argüman makamı onu öldürenin David Venables olduğunu düşünüyor” diye de ekledi.

Venables’ın bakıcı Lorraine Styles’la münasebetinin 1967’de başladığı ve 1981 yılına kadar aralıksız devam ettiği belirtildi. 1981 yılında ise ikili ortasındaki bağda kimi zahmetler yaşandığını lisana getiren savcı, “Lorraine Styles 1981 yılında David’in kendisini sevdiğine dair inancını kaybetti. Bu David Venables’i cinayeti işlemeye sevk etmiş olabilir” dedi. Savcı, Styles’ın David’in ona söylediklerine güvenerek diğer bir erkekle olan münasebetini sonlandırdığını da argüman etti.

“FARKLI BİRİ OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK”

Mahkeme devam ederken Brenda Venables’in kaybolduğu yıllarda bahisle alakalı gazete haberleri de gündeme geldi. O devirde gazetelerde çıkan haberlere nazaran David Venables karısının kaybolması hakkında, “Bir sabah uyandım ve karım yoktu. Ona ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim bile yok” tabirlerini kullanıyordu ve karısının depresyonda olduğunu söylüyordu.

Savcılık, Brenda Venables’in hayatını kaybettiği gece konutundan çıktıktan sonra yabancı biriyle müsabaka ihtimalini çok düşük görüyor. Savcı Burrows, “Onu öldüren kişi foseptiğin yerini bilen birisi. Konutlarının etrafı boş bir alan orada rastgele bir saatte yabancı bir kişinin dolaşıyor olma ihtimali çok düşük” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti:

Brenda Venables’in foseptik çukuruna girerek kendi canına kıydığını ve rastgele bir iz bırakmamak için de ağır kapağı kaydırıp üstüne geri koyduğunu varsaymak inanılır üzere değil.