Senegal’de hastane yangını: 11 bebek öldü, bakan misyondan alındı

Senegal’in Tivaouane kentinde bir hastanede çıkan yangında 11 bebek hayatını kaybetti. Facia sonrası Sıhhat Bakanı Abdoulaye Diouf Sarr misyondan alındı. Ülkede üç günlük yas ilan edildi. Tivaouane Belediye Lideri Demba Diop Sy, yangının elektrik kontağından çıktığını, üç bebeğin kurtarıldığını söyledi.

Facia tüm ülkede büyük hüzün ve öfkeye neden oldu. Sıhhat bölümünün içinde bulunduğu durum yine tartışmaya açıldı. İsminin Abdou olduğunu söyleyen bir kişi BBC’ye, “Kahrolduk. Baldızım geçen ay doğumdan sonra öldü. Bebek yedi aylık doğduğu için kuvözdeydi. Artık oğlunun öldüğü haberini aldık” dedi.

BAKAN MİSYONDAN ALINDI

Reuters haber ajansına konuşan Mustafa Cisse isimli bir kişi de, üç haftalık yeğeni Muhammed’in yangında can verdiğini söyledi. Bebeğin annesi Ramata Gueye’nin de doğum sırasında hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ndeye Absa Gueye isimli bir bayan, yangın haberini gece duyduğunu lakin kızına söylemediğini belirterek “Sabah bebeğinin öldüğü haberini aldık” diye konuştu.

Fransız haber ajansı AFP, lokal medyaya dayandırdığı haberinde, hastanenin tekrar hizmete girdiğini aktardı. Sıhhat Bakanı Sarr, yangın haberini İsviçre’nin Cenevre kentinde katıldığı Dünya Sıhhat Örgütü toplantısında aldı. Ziyareti yarıda keserek ülkesine dönen Sarr, “Çok şanssız, çok acı verici bir olay” dedi. Sarr daha sonra Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından vazifesinden alındı.

GEÇEN YIL BENZERİ OLAY YAŞANMIŞTI

Birçok gözlemci Senegal’in bölgedeki en düzgün sıhhat sistemlerinden birine sahip olmakla birlikte işçi, altyapı, teçhizat ve mali kaynak sıkıntıları yaşandığına dikkat çekiyor. Muhalefet milletvekili Mamadou Lamine Diallo Twitter bildirisinde, “Bir devlet hastanesinde daha bebekler yanarak can verdi. Bu kabul edilemez” dedi.

Senegal’de geçen yıl da Linguere kentinde bir hastanenin yenidoğan ünitesinde çıkan yangında dört bebek hayatını kaybetmişti. Bu yangının da elektrik kontağından çıktığı açıklanmıştı. Geçen ay öldüğü sanarak morga kaldırılan bir bebeğin daha sonra ömrünü yitirdiğinin ortaya çıkması ülkede infiale neden olmuştu.

Yakın bir vakit evvel de 20 saat doğum sancısı çeken ve sezaryen isteği reddedilen bir bayan ve bebeğinin hayatını kaybetmesi büyük öfke yaratmıştı. (BBC Türkçe)