Sağlık Meslek Örgütleri: Yeniden kandırıldık, tabipler bu berbatlığı unutmayacak

Sağlık Meslek Örgütleri, sıhhat çalışanlarının maaşlarında ve özlük haklarında düzenleme öngören 14 unsurluk kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesine, “Beklentileri karşılamıyor” diye toplumsal medya paylaşımlarıyla reaksiyon gösterdi.

Sağlık meslek örgütleri, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla komiteden geçen 14 unsurluk sıhhat çalışanlarının maaşlarında ve özlük haklarında güzelleştirilmesine yönelik kanun teklifinin beklentileri karşılamadığını belirtti.

“HEKİMLER BU BERBATLIĞI UNUTMAYACAK”

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), tüm itirazlarına karşın yasa teklifinin komiteden geçirildiğini belirterek, “Özlük haklarımız ile ilgili düzenleme yapacağınızı söyleyerek tabipleri aylardır oyalıyorsunuz. Bizleri çalışamaz, sıhhat sistemini işlemez noktaya getiren sıhhat siyasetlerinin uygulayıcıları tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yetersizliklerine dair tüm itirazlarımıza karşın kuruldan değiştirilmeden geçirildi. Doktorlar bu berbatlığı unutmayacak! Süreci takip etmeye ve gayret etmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

“YİNE KANDIRILDIK”

Hekimler dışındaki sıhhat çalışanlarının özlük haklarının işgal edildiğini belirten Bizim Sıhhat Çalışanları Sendikası ise, ” Doktor dışı sıhhat çalışanlarını bu düzenlemenin dışında bırakmak eşitlik ve adalet unsurları çerçevesinde yapılacak en büyük ayıp olarak tarihe geçecektir. Doktorlarımızın beklentisini dahi karşılayamayan bu yeni düzenlemede dışlanan tabip dışı sıhhat çalışanlarının özlük hakları işgal edilmiştir. Yeniden kandırıldık. Yazık!” derken, Birlik ve Dayanışma Sendikası da, “Hekim ve Sıhhat Çalışanları için Düzgünleştirme içeren (güya) Kanun Taslağında Aile Tabipleri ve Aile Sıhhati Çalışanlarının maaş ve özlük hakları ilgili kaç husus mevcuttur? Yanıt: 0 (rakamla), sıfır (yazıyla)” paylaşımı yaptı.

“ECZACILAR YOK SAYILIYOR”

Ankara Eczacı Odası da sıhhat çalışanlarının maaşlarında ve özlük haklarınında güzelleştirilmesine yönelik teklifin meclise sunulmuş olması mutlu edici bir durum olduğunu belirterek, “Lakin teklifte sıhhat çalışanları ortasında ayrım yapılmış olması ve eczacıların yok sayılması kabul edilemez. Sıhhat çalışanları bir bütündür sıhhat grup işidir. Sıhhat çalışanları ortasındaki ayrım sıhhat hizmeti veren tüm işçinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemesiyle bir arada sıhhat hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır. Kamuda Çalışan ve emekli Meslektaşlarımız için öncelikli olarak; Tüm eczacılarımızın fiziki çalışma kaideleri, maaş ve özlük hakları iyileştirilmelidir. Kamudan emekli olan eczacılarımız için hakkaniyetli, insanca ve yaşanabilir emeklilik sağlanmalıdır. Mevcut Kanun Teklifi kapsamına alınamayan ve reddedilen taleplerimiz de dâhil olmak üzere tüm taleplerimizi aktarmaya ve mevzunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna hürmetle duyururuz” görüşünü paylaştı.