Rusya’dan çok konuşulacak iddia! Gizli belgeleri yayınladılar

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yankıları sürüyor. Savaşın etkileri tüm dünyada büyük ölçüde hissediliyor. Bu nedenle tepkilerin odağında Rusya ve lideri Vladimir Putin var. Rusya’dan Ukrayna işgalini haklı çıkarmaya yönelik bir adım geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, Ukrayna Ulusal Muhafızları Komutanı General Mykola Balan’ın, 22 Ocak 2022 tarihinde gizli bir emir yayınladığını savundu.

Emrin, ilgili birliklere gönderildiğini belirten Konaşenkov, belgedeki imzaların orijinal olduğunu öne sürdü.

thumbs_b_c_6eb585db233c3a8743b5aea39663a193

Konaşenkov, söz konusu emirde, ilgili askeri birliklerin Donbas’ta ortak kuvvetler operasyonu bölgesinde saldırıya geçmesi için hazırlanması planının yer aldığını kaydetti.

Şubat ayında Ukrayna makamlarının Donbas sorununu güç yoluyla çözme planı olmadığını, diplomatik ve siyasi adımlara bağlılıklarını açıkladığını dile getiren Konaşenkov şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın gizli taarruz belgelerinin orijinalleri, bu açıklamaların yanlışlığını açık bir şekilde kanıtlıyor. Şu ana kadar belirsiz olan tek bir soru var: Mart ayı başında Ukrayna güçlerinin Donbas’a saldırı planlanması ve hazırlanmasına ABD yönetimi ve NATO müttefikleri ne kadar derinden dahil oldular?” ifadelerini kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ