O iddianameden Zekeriya Öz ve Celal Kara çıktı: ‘Makam aracıyla firar ettiler’

Rize’nin Ardeşen ilçesi kaymakamı olarak misyon yaptığı sırada FETÖ irtibatı nedeniyle ihraç edilerek hakkında soruşturma başlatılan ve tutuklanan Ufuk İhtimam Alibeyoğlu’yla ilgili iddianamedeki bilgiler ortaya çıktı.

İktidara yakın Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran, Alibeyoğlu hakkında 15 yıla kadar mahpus cezası istenen iddianamede, Alibeyoğlu’nun kaymakamlığı periyodunda devletin kendisine tahsis ettiği araçla, firari Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi iki savcıyı kaçırdığı belirtildi.

KARARDAN 12 SAAT ÖNCE

‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ ve ‘Örgüt kurmak’ cürümlerinden haklarında çıkarılan yakalama kararından 12 saat evvel 10 Ağustos 2015’te Sarp Hudut Kapısı’ndan yurtdışına firar eden eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara‘nın Alibeyoğlu tarafından Ermenistan’a kaçırıldığı tespit edildi.

MAKAM ARACI İLE KAÇIRDI

Trabzon Vilayet Emniyet Müdürlüğü ve Başbakanlık Bağlantı Merkezi’ne yapılan ihbarlarda, firari savcılar Öz ve Kara’nın Sarp Hudut Kapısı’ndan kaçtıktan 2 gün sonra, periyodun Posof Kaymakamı olan Alibeyoğlu’nun makam aracı ile Türkgözü Hudut Kapısı’na giderek savcılarla buluştuğu, Öz ve Kara’yı makam aracı ile Ermenistan’a kaçırdığı aktarıldı.

“ÖRGÜT İMAMI ÖZEL İLGİ GÖSTERİYORDU”

Habere nazaran iddianamede, hakkında 15 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırlanan Alibeyoğlu hakkında verilen diğer bir tabirde ise, Alibeyoğlu’nun ankesörlü çizgilerden arandığı, operasyonel sınır ile mahrem imamla bağlantıya geçtiği ve FETÖ mensupları ile ortasında para transferinin olduğu anlatıldı. Erzurum ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen “FETÖ’nün mülkiye teşkilatı mahrem yapılanması” soruşturmasında tabir veren Y.K.Y., Alibeyoğlu’nun da bulunduğu sohbet kümesine katıldığını söyledi. Y.K.Y., Ali kod isimli örgüt imamının Alibeyoğlu’na özel ilgi gösterdiğini belirterek, “Bu özel ilginin somut nedenini bilemiyorum. Alibeyoğlu’nun daha öncesinde örgüt içinde abi olduğunu düşünüyorum. Kaymakam adaylığı yıllığında yeniden ihraç edilen 1-2 şahsın ona abi diye hitap ettiğini gördüm” dedi.