Litvanya’dan AB’ye Rus turist daveti: Vizeyi yasaklayın

Avrupa Birliği (AB) üyesi birtakım ülkeler, Brüksel’in Rusya’ya karşı sert adımlar atmasını talep ediyor.

Ukrayna’ya ataklar nedeniyle Rus turistlerin AB ülkelerinde özgür bir formda dolaşmasının önüne geçilmek isteniyor.

Diğer Baltık ülkeleri Letonya ve Estonya ile birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarına karşı sert bir hal alan Litvanya’dan vize konusunda davet yapıldı.

‘AB adım atmazsa bölgesel tahlil ararız’ mesajı

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, AB’nin Rus turistlere yönelik vize yasağı konusunda muahedeye varmaması halinde, Polonya ve Finlandiya’nın yanı sıra Baltık ülkelerini de içerebilecek bölgesel bir tahlil aramaktan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Landsbergis, yaptığı açıklamada, “en sürdürülebilir ve yasal olarak yanlışsız olduğu için bir Avrupa tahlilini tercih ettiğini” belirtti.

Oy birliği yok

Ancak 27 üyeli blok içinde oy birliği yok. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da dahil olmak üzere birtakım AB başkanları bu fikri reddediyor.

AB, “tam bir turist yasağının kurallara uymadığını ve her durumun başka ayrı incelenmesi gerektiğini” düşünüyor.

“Bölgesel tahlil arayışını dışlamıyoruz”

“Böyle bir tahlil bulunamazsa bölgesel tahlil arayışını da dışlamıyoruz.” diyen Landsbergis, çözümün ne olabileceği konusunda ise detaylı bilgi vermedi.

Litvanyalı bakanın bahsettiği tümü AB üyesi olan beş ülke, bloğun bir bütün olarak Rus vatandaşlarına turist vizesi vermeyi durdurmasını istiyor.

31 Ağustos’ta kritik toplantı

Associated Press’in haberine nazaran, Rus vatandaşlarına vize konusu, 31 Ağustos’ta Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısında gündeme gelecek.