Leyla İnanç’a ‘propaganda’ teziyle 43 yıl mahpus cezası talebi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla İtimat hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İnanç, duruşmaya tutuklu bulunduğu Elazığ Bayan Kapalı Cezaevi’nden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, avukatı Serdar Çelebi duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, mütalaasını mahkemeye sunan tez makamı, milletvekilliği düşürülmeden evvel Güven’in 14 Temmuz 2019’da “HDP Amed Vilayet Örgütü” isimli toplumsal medya sayfasında yapılan canlı yayında Kürtçe bir konuşma yaptığını belirtti. Sav makamı, Güven’in 1980 askeri darbesiyle azaplarla gündeme gelen Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları ve buna karşı vefat orucuna girip ömrünü yitirenleri anmasıyla “örgüt propagandası” yaptığını savundu.

4 KONUŞMASINA PROPAGANDA SUÇLAMASI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, savcı mütalaasında, Güven’in 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Çaba Günü’nde yapılan aktiflikte, Kürt bayanlarının uğraşından bahsetmesi ve “Şu anda Rojava’da emsalsiz bir direniş vardır” demesini de “örgüt propagandası” olarak kıymetlendirdi.

Savcı, “örgüt destekçisi” olduğu argümanıyla Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne 13 Şubat 2019’da yapılan şikayet sonucu yapılan araştırmada, Güven’in 11 Eylül 2019’da yaptığı bir konuşmanın gazeteci Fehim Işık tarafından toplumsal medya hesabından paylaştığı, Güven’inde bunu retweetlediğini belirtiği mütalaasında, Güven’in, “Kürt sorunu devam ettiği surece gerillaya da iştirak olacak, çatışmalar da olacak” kelamlarının “örgüt propagandası” içerdiği savundu.

Yine Güven’in yaptığı bir konuşmanın bir haber sitesinde görüntülü olarak paylaşıldığı, Güven’in bu konuşmasında propaganda yaptığını vilayetleri süren argüman makamı, mütalaada Güven’in cezaevleri, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Suruç’ta DAİŞ hücumunda öldürülen gençlerle ilgili yaptığı 8 paylaşımda propaganda yaptığını ileri sürdü.

ŞİDDETTE BAŞVURMAYI TEŞVİK ETTİ İDDİASI

Savcı mütalaasında, Güven’in konuşmaları ve sanal medya paylaşımlarının bir bütün olarak değerlendirildiğinde Güven’in, Abdullah Öcalan’ı ve ölen örgüt üyelerini övdüğü, desteklediği ve yücelttiğini tez etti. Bu durumun cebir, şiddet yahut tehdit içeren metotlara başvurmayı teşvik etmek ortasında fark bulunmadığını mütalaasında savunan argüman makamı, Güven’in bu telaffuzlarıyla diğerlerini örgütünün cebir, şiddet yahut tehdit içeren usullerine başvurmayı teşvik ettiği sonucuna varıldığını argüman etti.

TÜM ARTIRIM KARARLARININ UYGULANMASINI İSTEDİ

Güven’in toplumsal medya paylaşımları nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasından 1 yıl ile 5 yıl ortası değişen mahpus cezasıyla cezalandırılmasını isteyen argüman makamı, cürmün basın yolu ile işlendiğini savunarak, bu cezanın yarı oranında artırılarak 1 yıl 6 ay ile 7 yıl 6 ay ortası değişen mahpus cezası ile cezalandırılmasını istedi. Paylaşımın Türk Ceza Kanunu’nun 43’üncü hususundaki zincirleme hata kararlarını kapsamında değerlendirilmesini talep etti. Sav makamı Güven’in toplamda alt hududu 1 yıl 10 ay 15 gün ile 2 yıl 7 ay 15 gün ortası değişen, üst sonu ise 9 yıl 4 ay 15 gün ile 13 yıl 1 ay 15 gün olan mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

AÇIK ALAN KONUŞMALARINA 30 YIL TALEBİ

Savcı, Güven’in yaptığı 4 açık alan konuşmasının toplumsal medya üzerinden yayınlaması nedeniyle de Güven’in “örgüt propagandası” suçlamasıyla 4 kez başka farklı 1 yıl ile 5 yıl ortası değişen mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Kabahatin basın yolu ile işlenmesi nedeniyle artırım kararlarının uygulanmasını isteyen savcı, Güven’in 4 sefer 1 yıl 6 ay ile 7 yıl 6 ay başka farklı cezalandırılmasını isteyerek, bu suçlamadan toplamda 30 yıla kadar mahpus talebinde bulundu.

TOPLAMDA 43 YIL 1 AY 15 GÜNE KADAR MAHPUS TALEBİ

İddia makamı Güven’in toplamda 43 yıl 1 ay 15 güne varan mahpus cezasıyla cezalandırılması talebinde bulundu.

GÜVEN: KONUŞMA YANLIŞ ÇEVRİLDİ

Savcının mütalaasına karşı kelam verilen İtimat, Kürtçe yaptığı konuşmasının yanlış çevrildiğini belirterek, bu mevzuda uzman tayin edilmesini talep etti. İnanç, savunmasını bir sonraki celsede yapacağını söz etti. Güven’in avukatı Serdar Çelebi de mütalaaya karşı savunmalarını yapmak için mühlet talebinde bulundu.

Mahkeme Güven’in eksper talebini reddedip mütalaaya karşı savunma için mühlet talebini kabul ederek duruşmayı 17 Ekim’e erteledi. (HABER MERKEZİ)