Lavrov Suudi Arabistanlı mevkidaşı El Suud ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu temasları çerçevesinde Suudi Arabistan’a gitti. Başşehir Riyad’da, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah El Suud’u ziyaret eden Lavrov, mevkidaşı ile gündeme dair hususları ele aldı. Kapalı oturumda gerçekleşen görüşmenin akabinde Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede klasikleşen Rusya ile Suudi Arabistan ortasındaki dostça bağların gelişiminden ötürü memnuniyet tabir edildi. Birebir vakitte ekonomik ve ticari hususların yanı sıra kültürel mevzuların da geliştirilmesine ait programlar geniş halde ele alındı. Nükleer güç de dahil, gelecek vadeden projeler üzerinde ortak çalışmalara devam edilmesi kararı görüşüldü. Moskova ve Riyad’ın iktisat projelerinin uygulanması ismine, iki ülkenin profil yapıları aracılığıyla yatırım işbirliğini güçlendirmeye yönelik karşılıklı ilgisi teyit edildi” denildi.

Petrol piyasası ve Ortadoğu’daki durum görüşüldü

Bakanlık açıklamasının devamında Lavrov ve El Suud’un petrol piyasası ile Ortadoğu’daki durumu da görüştüğü tabir edilerek, “Lavrov ve El Suud, OPEC formatındaki işbirliği düzeyini memnuniyetle karşıladı. Rusya ve Suudi Arabistan ortasındaki sıkı uyumun, stratejik açıdan kıymetli bu alanda global hidrokarbon pazarında sahip olduğu dengeleyici tesire dikkat çekildi. Dışişleri bakanları Yemen, Suriye ve Basra Körfezi’ndeki duruma bilhassa dikkat çekerek, aktüel memleketler arası ve Orta Doğu sıkıntılarında detaylı bir formda görüştü. Moskova ve Riyad’ın Ortadoğu’da devam eden krizlerin, başta Filistin-İsrail çatışması olmak üzere, siyasi ve diplomatik yollarla ilgili tüm tarafların yasal menfaatlerini genel kabul görmüş bir memleketler arası hukuk çerçevesinde çözmesinden yana yaklaşımlarının örtüştüğü tabir edildi” kelamlarına yer verildi.

Lavrov’un görüşme esnasında mevkidaşına Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonlarla ilgili bilgi verdiği de aktarıldı.