Körfez ülkelerinden Netflix’e davet: İslami olmayan içerikleri kaldırın

Körfez ülkelerini oluşturan Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, dijital yayın platformu Netflix’ten İslami olmayan ve toplumsal bedellere alışılmamış içerikleri kaldırmasını istedi. Kurul, içeriklerin kaldırılmaması durumunda hukuksal yola başvurulacağını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere nazaran, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri Elektronik Medya Yetkilileri Komitesi ve Görsel-İşitsel Medya Genel Otoritesi’nden yapılan ortak yazılı açıklamada, Netflix’in, KİK ülkelerindeki medya içerik kriterleri ile İslami ve toplumsal bedellere muhalif görsel malzeme ve içerikler yayınlaması kınandı. Bu bağlamda Netflix ile irtibata geçilerek çocuklara yönelik programlar dahil olmak üzere kelam konusu içeriklerin kaldırılması talebinin iletildiği, ilgili kurumların mevzuyu takip edeceği ve bu içeriklerin kaldırılmaması durumunda gerekli hukuksal süreçlerin başlatılacağı aktarıldı.

Açıklamada kelam konusu içeriklerle ilgili bilgi verilmedi. Fakat Körfez ülkelerinde son devirde Netflix’in çocuklara yönelik içeriklerde eşcinselliği teşvik etmeyi planladığı istikametinde haberler gündeme gelmişti. (HABER MERKEZİ)