Kolombiya’da Petro’nun barış müzakereleri davetine ELN’den yeşil ışık

Kolombiya’da Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) barış müzakereleri davetlerine açık olduğunu belirtti ve toplumsal ıslahat davetinde bulundu.

Reuters haber ajansına nazaran, ELN, 19 Haziran seçimlerinde Gustavo Petro’nun yeni devlet lideri seçilmesinin akabinde yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “ELN, gayretinde ve siyasi, askeri direnişinde etkin olmaya devam ediyor, tıpkı vakitte barış sürecinde Şubat 2017’de Kito’da (Ekvador’un başkenti) başlayan müzakereleri ilerletme eğilimini de sürdürüyor” denildi.

ELN ile eski Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos devrinde yürütülen barış görüşmeleri başşehir Bogota’da sivillerin rehin alındığı ve bir aracın bombalandığı taarruzlar sonrası kesilmişti.

PETRO MUAHEDE İSTEMİŞTİ

Sol ittifak Tarihi Pakt’ta yer alan Hümanist Kolombiya önderi Petro ise seçim kampanyalarında yaptığı konuşmalarda ülkedeki silahlı örgütlerle müzakereler yapılması gerektiğini savunmuştu.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’yle (FARC) 2016’da imzalanan barış mutabakatının uygulanmasını savunan Petro, Ulusal Kurtuluş Ordusu’yla (ELN) da benzeri bir muahedenin sağlanması gerektiğini vurgulamıştı. Petro, Clan del Golfo üzere cürüm çetelerinin silahlarını teslim etmesi için adımlar atılacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)