İsrail’de koalisyon hükümeti dağılıyor: Parlamento feshedilebilir

İsrail’de ana muhalefet partisi Likud’un, koalisyondan bir milletvekilinin daha ayrılması ve iktidarın milletvekili çoğunluğunu kaybetmesi üzerine parlamentonun (Knesset) feshedilmesi için teklif vermeye hazırlandığı bildirildi.

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine nazaran, eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud, Filistin asıllı Gayda Rinavi Zuabi’nin koalisyondan ayrıldığını açıklamasının akabinde parlamentonun feshedilmesi teklifini sunmaya hazırlanıyor. Bu türlü bir teklif gelirse parlamentoda birinci oylamanın birebir gün yapılması bekleniyor. Meclisin feshedilmesi için ayrıyeten üç oylama daha yapılması gerekiyor.

KOALİSYONDAN TAKVİYESİ ÇEKTİ

İsrail’de koalisyon ortağı Meretz partisinin Filistinli milletvekili Gayda Rinavi Zuabi, “Mescid-i Aksa’daki şiddet, Filistinli gazeteci Sevecen Ebu Akile’nin cenazesindeki görüntüler ve hükümetin sağ politikalarını” münasebet göstererek koalisyondan takviyesini çektiğini açıklamıştı.

Yedioth Ahranot’un haberinde Zuabi’nin açıklamasının akabinde Likud’un hükümeti düşürmek için harekete geçtiği belirtildi. Haberde Likud Meclis Küme Lideri Yariv Levin’in, “Hükümet başarısız oldu. Bugün Mecliste azınlık hükümeti haline geldi” kelamlarına yer verildi.

Zuabi’nin koalisyon hükümetinden takviyesini çekmesiyle İsrail’de iktidarın milletvekili sayısı muhalefetin altına düşmüştü. İsrail basını, son gelişmenin akabinde hükümetin düşmesi ve ülkenin 40 ayda beşinci kez seçime gitmesi riskinin arttığını yazmıştı.

HÜKÜMET BİR YIL EVVEL KURULMUŞTU

İsrail’de koalisyon hükümeti 8 partinin bir ortaya gelmesiyle 61 milletvekilinin güvenoyuyla Haziran 2021’de kurulmuştu. Başbakanı Naftali Benett’in liderlik ettiği sağdaki Yamina Partisinden milletvekili Idit Silman, geçen ay “yeterince sağ siyaset izlemediği” gerekçesiyle koalisyondan ayrıldığını açıklamıştı.

Likud Partisi geçen haftalarda da Başbakan Naftali Bennett liderliğindeki hükümet için gensoru teklifini Meclise getirmişti. Lakin İsrail vatandaşı Filistinlilerin çoğunlukta olduğu Ortak Liste Partisi (6 milletvekili) Netanyahu’nun yine başbakan olmaya çalışabileceği gerekçesiyle gensoru aleyhinde oy kullanmıştı. Ortak Liste, Meclisin feshineyse “evet” oyu kullanacağını açıklamıştı. Parlamentoda 9 Mayıs’taki hükümetin düşürülmesi planı, 52 evet oya karşılık 61 oyla reddedilmişti. (AA)