İsrail Türkiye ile bağların geldiği evreden şad: Çok enteresan ve düzgün düşünülmüş bir süreç

Herzog, Davos Tepesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) özel oturumda, WEF Lideri Borge Brende’nin İsrail-Türkiye bağları ve İsrail Cumhurbaşkanı’nın martta Türkiye’ye yaptığı ziyarete yönelik sorusunu cevapladı.

“ÇOK ENTERESAN VE DÜZGÜN DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR SÜREÇ”

Vazifeye başladıktan sonra kendisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte “çok enteresan ve güzel düşünülmüş bir süreç” başlattığını belirten Herzog, “Bu sürecin tepe noktası ise mart ayında Ankara ve İstanbul’a yaptığım tarihi resmi ziyaretti. Bugün ise yeni bir faza geçtik. Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu, dün ve bugün İsrail’e resmi ziyarette bulundu.” dedi.

Herzog, Çavuşoğlu’nun İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile iki ülke ortasında tüm alanlardaki ilgiler konusunda müzakerelerde bulunduklarını aktardı.

“SÜREÇ ROMEO VE JULİET ÜZERE DEĞİL”

“Bizim vizyonumuz başta Doğu Akdeniz olmak üzere Akdeniz’deki tüm komşu ve dost ülkelerle diyalog içinde olmaktır.” diyen Herzog, Doğu Akdeniz ülkelerinin birlikte iklim, pak su, Akdeniz ve Kızıldeniz üzere hususlarda çalışabileceğini söyledi.

Herzog, Türkiye ile yaşadıkları sürecin “Romeo ve Juliet” üzere olmadığını lisana getirerek, süreci “bir ortaya geldikleri ve tartışılan pek çok hususun alanda test edildiği bir süreç” olarak niteledi.

Türkiye ile geçmişte “inişli-çıkışlı” bağları olduğunu tabir eden Herzog, buna örnek olarak şu an konuşma yaptığı salonda 29 Ocak 2009’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı periyodunda Davos Tepesi’nde periyodun İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile katıldığı paneldeki “one minute” (bir dakika) çıkışını hatırlattı.

Herzog, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçek tarafta ilerleyen açık ve samimi bir diyalog içinde olduğum için büyük memnuniyet duyuyorum.” dedi.