Intel Arc Ekran Kartları Oyunlarla Ne Kadar Uyumlu? 50 Oyunda Test Edildi

Intel Arc A380, oyunlarda sunduğu performansla giriş seviyesinde bekleneni verememişti. PC Games Hardware ise büyük ölçekli bir test için kolları sıvadı ve Intel’in Arc Alchemist masaüstü ekran kartını kullandı. Bu testte GPU kıyaslaması göremiyoruz, ancak yeni GPU uyumluluk açısından 1999’dan 2022’ye kadar piyasaya sürülen 50 oyunda test edildi.

Intel’in eski nesil API’leri kullanan oyunlarla ilgili bazı ciddi sorunları olduğunu zaten biliyoruz. Hatta yakın zaman önce teknoloji devinin DirectX 9 için emülatör yöntemine geçeceğini yazmıştık. Vulkan veya DirectX 12 kullanan oyunlarda açıkçası bir sorun görünmüyor. Nispeten eski API’lerde ise çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Açıkçası Intel’in oyun geliştiricileriyle halen yapacak çok işi var ve bu uzun zaman alacak. Yeterli kaynakla, ayrıca topluluktan ve teknik inceleme uzmanlarından gelen yardımla birlikte sorunların çözüleceğini umuyoruz.

Uyumluluk tablosunu hemen yukarıda görebilirsiniz. Yeşil alanda Flawless, yani “kusursuz” olarak etiketlenen oyunlarda hiçbir sorun yok. Dokuz kadar oyunda ise çeşitli sorunlar yaşanmış. Mümkün olduğunca çok hatayı düzeltmek ve mimarilerini eski oyunlar için optimize etmek için gece gündüz çalışan şirket, çok yakında yeni Arc ekran kartlarını piyasaya sürecek.