Huawei imkansızı başardı ve tekrar zirveye yükseldi!

Çin’in mobil telefon pazarı, 2023’ün son çeyreğine dair en son veriler Canalys tarafından paylaşıldı. Rapora göre, Çin’in mobil telefon pazarındaki düşüş, yılın dördüncü çeyreğinde yavaşladı. Bu dönemde, akıllı telefon sevkiyatları toplamda 73,9 milyon adet olarak gerçekleşti ki bu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sadece %1’lik bir azalmaya denk geliyor. Satış açısından ilk beş marka arasında Apple, Honor, Vivo, Huawei ve Xiaomi yer aldı. Özellikle Huawei, geçen yıla göre sevkiyatlarında %47’lik önemli bir artışla dördüncü sıraya yerleşerek ilk beş içindeki yerini geri aldı.

Apple, dördüncü çeyrekte 17,5 milyon adetle en çok sevkiyat yapan marka oldu ve bir önceki yıla göre %6’lık bir artış gösterdi. Honor, %16 pazar payı ve 11,7 milyon adet sevkiyatla ikinci sırada yer alırken, Vivo 11,3 milyon adetle üçüncü sırada yer aldı.

Huawei imkansızı başardı ve tekrar zirveye yükseldi!

Huawei ise sevkiyatlarını %47 oranında artırarak 10,4 milyon adetle dördüncü sıraya yükseldi. Canalys araştırma analisti Lucas Zhong’a göre, Huawei’nin bu geri dönüşü büyük ölçüde kendi geliştirdiği Kirin çiplerini kullanan ve uydu arama gibi yenilikçi özelliklere sahip Mate 60 Pro sayesinde oldu. Xiaomi ise 9,5 milyon adetle ilk beşi tamamladı.

2023 yılı boyunca ise Çin’de akıllı telefon sevkiyatları %5 düşüşle 273 milyon adete geriledi. Apple, yıllık sevkiyat sıralamasında ilk kez ana karadaki Çin pazarında zirveye çıkarak önemli bir kilometre taşı elde etti. Sevkiyatlarda hafif bir %1 artış ve pazar payında %19’a ulaşarak başarı sağladı. Vivo, Oppo ve Honor, sırasıyla 44,5 milyon, 43,9 milyon ve 43,6 milyon adetlik yıllık sevkiyatlarla %16’lık sabit bir pazar payı korudu. Xiaomi, %13 pazar payıyla beşinci sıradaki yerini korurken, altıncı sırada yer alan Huawei’nin pazar payı 2022’deki %8’den 2023’te %12’ye yükseldi ve sevkiyatları %48 artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir