Hava sıcaklıkları yarından itibaren düşüyor: Uzmanından kritik açıklama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Varsayımlar Dairesi Başkanlığı Tahlil ve İddialar Şube Müdürü Yüksel Yağan, yurt genelinde, yarın ve hafta sonu hava sıcaklıklarına ait bilgi verdi.

Yağan, yarın Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu hariç yurdun büyük bir kısmının yağışlı olacağını belirterek “Bu geceden itibaren sıcaklıklar hayli düşecek. Yarın İstanbul’da 18, Ankara’da 15 dereceleri göreceğiz. Kuvvetli yağışlarımız da var. Marmara’nın güneydoğusu, Bolu Dağı ve geçidi, Afyonkarahisar’ın yüksekleri ve orta ve Doğu Karadeniz’in yüksek bölümleri ile İç Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde, Erciyes’te, Uludağ’da, yani yurdun 1000, 1500, 2 bin metre yüksekliklerde yarın çok şiddetli olmayan bir kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışlarını bilhassa bu gece 00.00’dan itibaren ve sabah saatlerinde bekliyoruz” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAHAR HAVASI YAŞAYACAĞIZ”

Hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin 4 ila 10 derece altında beklediklerini belirten Yüksel Yağan, “Çeşitli kesitlerde 8 ile 12 dereceyi de bulacak. Soğuk hava perşembe ve cuma 2 gün tesirini gösterecek. En tesirli olacağı gün ise perşembe olacak. Soğuk hava, kısmen cumartesi gününden sonra geçecek. Cumartesiden itibaren hava sıcaklıkları mevsim normallerine yaklaşacak. Pazar günü, İstanbul 24, Ankara 26 derecelere kadar çıkacak. Pazartesi yeniden bir yağışlı sistem daha gelecek lakin mevsim normalleri civarına gelecek. Yani önümüzdeki hafta bir bahar havası yaşayacağız.”

Yağan, yarın üç büyük kentin hava sıcaklıklarına ait de şunları söyledi:

  • Yarın İstanbul’da hafif sağanak yağış göreceğiz. 12 en düşük, 18 en yüksek sıcaklık olacak. Ankara’da da yeniden bilhassa bu gece ve sabah 09.00’a kadar bir hafif yağış göreceğiz. Ankara’da günün en düşük sıcaklığı 9, en yüksek sıcaklık 15 derece olacak. İzmir’de de yarın bir yağış geçişi mevcut. İzmir biraz daha sıcak, en düşük 13, en yüksek 21 derece olacak.

BAŞŞEHRİN YÜKSEK BÖLÜMLERİNDE ZİRAİ DON UYARISI

Tahlil ve İddialar Şube Müdürü Yüksel Yağan, başkentte yüksek bölümlerde, zirai faaliyetlerin sürdüğü yerlerde, bu gece sıcaklığının sıfır dereceye düşeceğini lisana getirerek “Kızılcahamam’nın, Çamlıdere’nin yükseklerinde bu türlü yaygın bir don hadisesi yok lakin kısmen zirai faaliyetlerin olduğu yerlerde zirai don bekliyoruz. Bu nedenle zirai faaliyetlerle uğraşanların önlemli ve dikkatli olmaları gerekiyor” ikazında bulundu.