Halkın AKP’yi sandığa gömme vakti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un taban ücretlilere tavsiyesi:

“5500 TL alıyor, hem mesken kirası ödeyecek hem burada taksit ödeyecek hem konutunu geçindirecek. 5500 TL ile bunu yapabilmesi için ek mesai ve yarar sağlaması gerekiyor. Bir yıl siz de takdir edersiniz ki vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden dostundan borç alarak, biraz tahminen ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.”

Kurum bunları söylerken başını sallayarak onaylayan Ahmet Hakan da ekliyor, “Ev sahibi olmak ismine, o motivasyonla diyorsunuz” diyerek takviye veriyor.

CNN Türk kanalında bu trajik anlar yaşanırken ekranın altından akan yazıda da şöyle yazıyor:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi…”

DİKKAT EDİN, ALDANMAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İlk Meskenim Birinci İş Yerim” adıyla duyurduğu konut projesi için “Yüzyılın Konut Projesi” diyor AKP’liler. TOKİ, birinci etapta 2023-2028 ortasında 250 bin konut, 100 bin konut yeri ve 10 bin işyeri sağlayacakmış. Söylediklerine nazaran, iki yılda dar gelirliyi konut sahibi yapacaklarmış.

Projenin şartlarına baktığınızda ise gerçek ortaya çıkıyor. Başvurmak için toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınıyor. En düşük mesken maliyeti 2+1 konut için 608 bin TL olarak açıklandığına nazaran 60 bin TL peşin verilecek, 240 ay vade ile ayda 2280 TL ödenecek. 3+1 konut için ise 85 bin TL peşinat verilecek, 240 ay vade ile ayda 3780 ödenecek.

Ayrıca sanıldığının tersine, aylık taksit meblağı 240 ay boyunca sabit kalmayacak. Her yıl memura gelen artırım kadar taksit fiyatı da artacak. Gazeteci Ozan Gündoğdu’nun toplumsal medyada paylaştığı bilgiye dikkat çekmek isterim. Konutun maliyeti 608 bin olarak kalmayacak, “Yıllık enflasyon ortalama yüzde 20 olursa toplam yedi milyon TL, yüzde 30 olursa toplam 24 milyon TL, yüzde 40 olursa toplam 80 milyon TL ödeyeceksiniz”.

Düşünün 5500 TL alan bir taban fiyatlı birebir anda şu anda oturmakta olduğu meskenin kirasını ödeyecek, bu taksitleri verecek ve geçinecek! Taban fiyatlı sihirbaz mı cebinden olmayan paraları çıkarsın, iş imkanları ve paralı eş dost yaratsın?

Asgari fiyatla kelam konusu aylık ödemeleri yapmak olanaksız olduğu üzere, dar gelirlilerde o kadar peşinat var mı? O peşinat için banka kredisi çekilirse bir de onun için her ay birkaç bin TL taksit ödenmesi gerekecek.

Belli ki iktisadın ve alım gücünün bugünkü şartlarında bu proje ile kâğıt üstünde dar gelirli gözüken lakin gerçekte o denli olmayan insanlara imkan sağlanıyor.

ÜÇ YIL EVVELKİ ‘EN BÜYÜK PROJE’ NE OLDU?

Bir yandan da insanın aklına üç yıl evvel TOKİ tarafından inşa edilmesi planlanan ve kamuoyuna “Türkiye’nin en büyük konut projesi” olarak açıklanan “100 Bin Yeni Toplumsal Konut Projesi” geliyor.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde Kuzeyşehir ve Şahinbey ilçesinde Güneyşehir projesinde yer alan konutlar için kura çekimleri sonucu hak sahibi olan binlerce vatandaş, hâlâ konutlarının teslim edilmesini bekliyor.

Bu ortada, 2020 yılında 100 bin toplumsal konut projesi kapsamındaki İstanbul Tuzla’daki 5750 konutun akıbeti ne oldu? Ortadan epey vakit geçmiş fakat kurada hak sahibi olanlar ihale tarihini bile bilmediklerini, temel atılmadığını söyleyerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

BU GÖRÜNTÜ GÖSTERİYOR Kİ…

Milyonlar işsizken “fazla mesai yapın, eşinizden dostunuzdan borç alın” diyenler…

AKP’liler ikişer üçer maaşla gezerken açlıkla çaba eden minimum ücretlilere “dişinizi biraz sıkın” demeye utanmayanlar…

Üç yıl evvel “Türkiye’nin en büyük konut projesi” diyerek vaat ettiklerini hâlâ yerine getirmemiş olsalar da yenisini “Yüzyılın Konut Projesi” diye yutturmaya kalkanlar varsa…

Bu açıkça bir seçim yatırımıdır; yeni bir aldatmacadır.

AKP, umudunu betona gömmüştür.

Vakit, halkın AKP’yi sandığa gömme vaktidir!