Gurbetçiler kuyumculara akın etti: Euro bozdurup altın aldılar

Aksaray’da geçen hafta gurbetçilerin yoğunlukla başlattığı sıla-i rahimin akabinde kentin döviz piyasasında hareketlilik yaşandı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden memleketlerine gelen gurbetçiler hem tatil yapmak hem de yatırım yapmak için dolar ve euro bazındaki dövizlerini bozdurmaya başladı. Kapalı Çarşı’daki döviz ve kuyumcu esnafları gurbetçilerin gelmesiyle birlikte ağır mesai harcarken, FED’in belirlediği faiz oranları gurbetçiyi döviz bozdurduktan sonra altın yatırımına yöneltti. Döviz işletmecileri doların Euro’ya karşı bir nebze daha paha kazandığını belirtirken, kuyumcular geçen yıl 80 Euro bedelinde olan çeyrek altının bu yıl 92 Euro kıymetinde olduğunu belirtti.

Döviz kurlarındaki etkileşimin devam edeceğini düşünen ve hareketliliğin olduğunu anlatan Döviz İşletmecisi Ramazan Çetin, “Aksaray’ımızın en büyük talihlerinden birisi de gurbetçi kardeşlerimizdir. Aksaray’ı o istikamette şanslı vilayetler ortasında sayıyoruz. Tabi gurbetçinin gelmesiyle Aksaray’da hareketlilik başladı. Hareketliliğin yanında şu ortalar stabil devam ediyor. Şu anda dolar ve euro paritesine bağlı olarak doların biraz daha kıymet kazandığını görüyoruz. Onun getirdiği dezavantajlarda euro’ya zıt reaksiyon veriyor. Şu anlık euro biraz gevşemektedir. Lakin dolar önümüzdeki günlerde FED’in döviz artırımından ötürü dolar paritesi dolar ve euro’yu eşitlemiş durumda, faiz artırımı bekleniyor. Piyasanın satın almasına bakacağız. Önümüzdeki günlerde tekrar hareketliliklerin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Döviz hareketliliğinin altın piyasasına olumlu tarafta yansıdığını belirten kuyumcu Mustafa Aslan, “Şimdi altına olumlu istikamette yansıdı. Zira altın tüm para üniteleri ile birlikte euro’ya karşı da paha kazandırıyor. Örneğin geçen yıl 80 euro olan bir çeyrek altın bu yıl 92 euro oldu. Yani her yıl altın euro’ya karşı daha fazla prim yaptı. O sebepten ötürü gurbetçi arkadaşlarımız euro yerine altını tercih etti. Yüklü olarak ziynet ve 22 ayar işçiliksiz bilezik stili eserleri tercih ediyorlar. Onu da daha çok tabi dönemin sonuna yanlışsız yani paraları kaldığı vakit değerlendirmeyi düşünüyorlar. Yani bize olan talepleri 8. aya hakikat gurbetçilerin dönüşleriyle birlikte artıyor” diye konuştu.

Gurbetten geldiği memleketinde hem alışveriş hem de altın yatırımı yaptığını anlatan Seyhan Taş (41), “Hollanda’dan geliyorum. 6 hafta kadar bir tatil müsaadesi yapacağım. Gelip burada bol bol harcama yapıyoruz. Vallahi şuan döviz bizim açımızdan düzgündür. Yükselişte tabi ki bizde elimizden geldiğince harcıyoruz. Bozuyoruz, yatırım tabi ki biraz daha altından yanadır. Hanımlar biraz daha altına düşkün olduğu için fazlalık tercih altın oluyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA