Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dönmez: Abdülhamid Han sondaj gemisi ağustosun birinci yarısında birinci vazife yerine gidecek

Mersin’in Taşucu Limanı’nda ziyaret ettiği Abdülhamid Han sondaj gemisinde değerlendirmelerde bulunan Dönmez, geminin dünyada 7’nci jenerasyon olarak isimlendirilen beş gemiden biri olduğunu söyledi.

Dönmez, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın son teknolojiye sahip olduğuna işaret ederek, “Mavi Vatan’da kendi deniz tesir alanlarımızdaki sondaj faaliyetlerimizi 4 yıldır aralıksız devam ettiriyoruz. En büyük gücümüz filomuzun derin deniz sondaj gemileri. Evvel Fatih, ardından Yavuz ve en son Yasal sondaj gemisi filomuza katılmıştı.” diye konuştu.

Türkiye’nin güç filosunun büyük kısmının Karadeniz’de faaliyetlerine devam ettiğini lisana getiren Dönmez, “Hedefleri gerçekleştirmek için filonuzu, insan kaynağınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Son gemimizi de artık birinci vazife yerine hazırlama çalışmalarımızın sonuna yaklaştık” tabirlerini kullandı.

“Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur”

Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin kolaylaştırıcı bir teknolojiye sahip olduğuna dikkati çekerek, “Gemimiz ağustosun birinci yarısında birinci misyon yerine gidecek. Birinci vazife yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Vazife yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur” dedi.

Castorone gemisi için tarih verildi

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazla ilgili çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, “Sığ kısımlarda Castoro 10 gemisinin vazifesi bitmek üzere. Castorone gemisi denizin derin taraflarında boru serim işini yapacak. Muhtemelen bayram günlerinde birinci faaliyetlerine başlamış olacak.” diye konuştu.