Getir dünyaya ayak uydurdu, tasarrufa yöneldi

Dünya iktisadında tedarik zincirlerindeki aksama, maliyet artışları, yükselen enflasyon ve bozulan makro görünüm, küresel şirketlerde zarurî tasarruf tedbirlerini aldırmaya başladı.

ABD Borsası Nasdaq’da son aylarda yaşanan düşüşün de sinyal verdiği üzere bilhassa teknoloji sanayisi bu yeni iklime ayak uydurmak zorunda kalırken bunun birinci örneğini Almanya’da yaşandı. Süratli market teslimat şirketlerinden Gorillas, tasarruf siyasetlerine geçtiğini belirterek 300’ün üzerinde çalışanını işten çıkaracağını, İsveçli Klarna çalışan sayısını yüzde 10 azaltacağını açıkladı. Gorillas’tan sonra Getir, dünya ekonomisindeki yeni iklime ayak uydurmak için stratejik değişikliğe gittiğini duyurdu.

Getir’in, yaptığı açıklamada, pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını azaltacağını belirterek, insan kaynağında azaltıma gideceğini belirtildi.

Getir’in yapmış olduğu açıklamasında, “Bugün Getir’i kurduğumuzdan bu yana en güç günlerimizden birini yaşıyoruz. Zira organizasyonumuzdaki birtakım ekip arkadaşlarımızı direkt etkileyecek güç kararlar vermemiz gerekiyor. Bugün, global organizasyonumuzu küçültme konusunda verdiğimiz üzücü ve sıkıntı kararı istemeyerek de olsa grubumuzla paylaştık” denildi.

KÜÇÜLME KARARI

Açıklamaya nazaran Getir, global tertibini küçültme konusunda dünya genelinde yaklaşık yüzde 14 oranında çalışan sayısında azalmaya gidecek. Ayrıyeten, faaliyette bulunduğu başka ülkelerde değişik oranlarda küçülmeler gerçekleştirecek. Açıklamada, Getir’in her vakit çalışanlarına karşı güzel ve adil davranan bir şirket olduğu vurgulanarak, bu süreçten etkilenecek tüm çalışanlarına haklarının verileceği belirtildi.

Getir’in faaliyet gösterdiği dokuz ülkede verdiği hizmetlerin planlarında ise rastgele bir değişiklik olmayacağı belirtilen açıklamada, “Bu sıkıntı vakitlerde, 7 yıl evvel öncülük ettiğimiz ultra süratli market teslimatı kesiminde liderliğimizi devam ettirmeye kararlıyız” denildi.

Getir İdaresi “Getir’in uygun ve adil olma prensibine sadık kalarak bu güç süreci en hakikat formda yöneteceğiz” dedi.

KAYNAK: İHA