Filistinliler Akdeniz’deki doğal gaz haklarını istiyor

Filistinli kümeler tarafından Gazze Limanı’nda düzenlenen aktiflikte, “Bizim gazımız, bizim hakkımız”, “Özgürce ve onurlu bir formda seyahat etmek hakkımız”, “İsteseniz de istemeseniz de hakkımızı alacağız”, “Gazze ablukası insanlık suçudur” yazılı pankartlar açıldı.

Etkinlik sırasında Gazze açıklarındaki çok sayıda teknede Filistin bayrakları taşındı ve Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ilişkin insansız hava aracı “Şihab” uçuruldu.

“Doğal zenginliklere ait haklarımızdan feragat etmeyeceğiz”

Hamas Siyasi Ofis Üyesi Suheyl el-Hindi, aktiflikte yaptığı konuşmada, “Düşmana, Gazze’yi dış dünyaya bağlayan deniz yolu ve Gazze denizindeki gaz başta olmak üzere doğal zenginliklere ait haklarımızdan feragat etmeyeceğimizi söylüyoruz.” dedi.

Hindi, Gazze halkının, ablukanın devam etmesi nedeniyle ekonomik ve insani açıdan güç koşullar altında yaşadığını, onlarca Filistinli ailenin, onurlu bir hayat sürmelerini sağlayacak bir ekmek kapısının bulunmadığını lisana getirdi.

Doğu Akdeniz’deki en eski doğal gaz alanı “Gazze Marine”

Gazze Marine doğal gaz alanı Doğu Akdeniz’de keşfedilen birinci doğal gaz alanı olma özelliği taşıyor. Akdeniz’de Gazze kıyılarından 36 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1999 yılında keşfedilen saha, 2000 yılında British Gas (BG) şirketi tarafından geliştirildi.

İsrail, Filistin’in Gazze Marine doğal gaz alanını geliştirmesine müsaade vermiyor. Filistin kelam konusu doğal gaz alanındaki hakkını teyit etmek ve milletlerarası boyutta İsrail üzerinde baskı ögesi oluşturmak için üç yıl evvel Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmış olsa da hala bu doğal gaz alanını kullanamıyor.