Ermenistan’ın saldırısı sonrası Hrant Dink’in konuşması gündemde: İşgal ettiği topraklardan çekilsinler

Ermenistan ordusunun sınır bölgesindeki Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan bölgelerindeki saldırısı sonrası 71 Azerbaycanlı askerin şehit olması üzerine gazeteci Hrant Dink’in Karabağ konuşması gündem oldu.

2007 yılında FETÖ’cülerin suikastı sonucu öldürülen Hrant Dink, katıldığı televizyon programlarında kendisi için “Avrupa beni niye öpüyor?” diye sormuştu. Ardından şu cümleleri söylemişti:

“Yok mu burada bir azınlık sorunu. Beni apar topar çıkardılar. Efendim Amerika’dan gelmişler, Avrupa’dan gelmişler, devletin erkânı önde oturuyor. Çıktım bu aynı sorunu anlattım. Sonra gittim baktım, Avrupalılar geldi, beni öpüyorlar. Ya bu Avrupalılar beni niye öpüyor? ‘Ben ülkemi Avrupalıya mı şikâyet ettim’ diye kendi kendime böyle bir şey oldum.”

“İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLMESİ LAZIM”

Hrant Dink, Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ hakkında ise şunları söylemişti: Başta şu Karabağ sorununun çözülmesi gerek. “Azerbaycan, Türkiye, Ermenistan, Rusya ve ABD neyse artık. Bir araya gelip orada. Açıkça söylüyorum Ermenistan’ın işgal etmiş olduğu topraklardan çekilmesi lazım!”