Cepten Çıkarıp Oyun Oynamak! Geçmişten Günümüze En İyi 13 Taşınabilir Oyun Konsolu

Oyun konsolu dendiğinde aklımıza fişe takılan ve bir ekrana bağlayıp karşısında saatlerimizi geçirdiğimiz teknolojik alet geliyor. Biz de ‘Neden sadece onlara bakıyoruz?’ dedik ve oyun zevkimizi cebimize koyup her yere taşıyabileceğimiz cep konsollarını listeledik. İşte geçmişten günümüze en iyi 13 taşınabilir oyun konsolu. Dilerseniz başlayalım.

1. Nintendo Game Boy (1989)

Büyük konsollardan ilk geçiş diyebiliriz bu küçük beyefendi için. Biz yazarlar o dönemi yakından bile bilmesek de Nintendo Game Boy çıktığı dönemde piyasayı kasıp kavurmuştu. On binlerce oyuncu küçücük ekrana hapsolmuştu.

2. Atari Lynx (1989)

Dönemin oyun konsolu devi Atari’nin Nintendo’ya karşı çıkardığı konsol idi Atari Lynx. Bizde bir dönem tüm cipslere Cheetos denmesi gibi her cep konsoluna Game Boy denilen bir döneme denk gelmişti. Atari Lynx çok büyük sükse yapmasa da rekabeti arttırmasıyla piyasaya farklı bir hava kattı.

3. SEGA Game Gear (1991)

80’lerin sonu ve 90’ların başında oyun denince akla ilk gelen şirketlerden biriydi SEGA. Nintendo’nun Game Boy’una karşı piyasada boy gösteren Game Gear çıktığı dönemde büyük ilgiyle karşılaştı. Sonunda Nintendo’nun karşısında rekabeti kaybetse de geçmişte güzel bir anı olarak kaldı.

4. SEGA Genesis Nomad (1995)

Sıradaki cep konsolumuz yine SEGA’dan geliyor. AA bataryaları ve 3.25 inç renkli ekranıyla Genesis Nomad taşınabilir konsol piyasasına 1995 yılında piyasaya sürüldü. SEGA Genesis’in taşınabilir hali olan konsol bir zamanların çocukluğunu şenlendirdi.

5. Nintendo Game Boy Pocket (1996)

İlk Game Boy’un 1989’da yaptığı çıkıştan sonra sessizliğe gömülen Nintendo 1996 yılında tekrar piyasaya giriş yaptı. Nintendo Game Boy Pocket’ı piyasaya süren şirket cebe sığabilen konsolu daha da küçülttü. Bunun yanında oyun çeşitliliğinde de artışa gidildi.

6. Nintendo DS (2004)

Yine bir Nintendo konsolu ile karşınızdayız. Nintendo DS iki adet 3 inçlik ekranıyla devrim niteliğinde bir işe imza atmıştı. 14 megabayta kadar RAM desteği olan cep konsolunun ise en çok satan oyunu Nintendogs olmuştu.

7. Sony PSP (2005)

Nintendo ile rekabete girebilecek tek şirket olarak görülen Sony’nin efsane cep konsolu PSP. Hepimiz adını bir şekilde duyduk veya sahibi olduk. Japonya çıkışını Aralık 2004’te yapmış olsa da tüm dünyaya yayılması 2005 yılında gerçekleşti. Konsol desteğini 2021 yılında kaybeden PSP uzun bekleme süreleri ile de hepimizi çileden çıkarmıştır.

8. Nintendo Game Boy Advance SP (2005)

Nintendo’nun Game Boy serisinin ileri sürümlerinden Game Boy Advance SP çıkışını 2005 yılında yaptı. 99 dolar gibi bir fiyatla piyasaya sürülen cep konsolu 142 gram gibi oldukça hafif bir ağırlığa sahipti.

9. Nintendo DS Lite (2006)

Nintendo DS ailesinin küçük bir üyesi olan Nintendo DS Lite 2006 yılında piyasaya sürüldü. 4 megabayt RAM’i ve 3.12 inçlik ekranıyla ‘boy’ gösteren Nintendo DS Lite, Nintendo DS’in küçük bir versiyonuydu denilebilir. Ayrıca kendi kalemiyle de farklı bir deneyim yaşatmıştı.

10. Nintendo DSi (2009)

Yine Nintendo DS ailesinden devam ediyoruz. 2009 yılında çıkış yapan Nintendo DSi kendi oyun kütüphanesine sahip bir cep konsoluydu. Bu minik dostumuz 256 megabayttan başlayıp 32 GB depolamaya kadar ulaşabilmekteydi.

11. Sony PlayStation Vita (2012)

Dillere dolanan PSP isminden ötürü PSP olarak bilinen PlayStation Vita teknik olmaktan çok bir pazarlama başarısızlığıydı maalesef. 249 dolarlık çıkış fiyatıyla büyük tepkiyle karşılanmıştı. 5 inçlik ekranına çokça içerik sığdırabilen konsoldan desteği çekmiş olan Sony’nin cep konsolu konsepti için bir çalışması bulunmuyor.

12. New Nintendo 3DS (2015)

DS serisinin bir üst modeli New Nintendo 3DS piyasanın Nintendo’ya kaldığı dönemde çıkış yaptı. 2015 yılında 219 dolarlık bir fiyatla piyasaya sürülen konsol 14 milyon civarında dağıtılan konsolun üretimi 2019 yılında durduruldu. Sebebi ise listemizin bir sonraki üyesi.

13. Nintendo Switch Lite (2019)

Aslında Nintendo Switch’i de taşınabilir konsol olarak nitelendiriyoruz ancak bu listedeki ana kriterimiz gerçekten cebinizde taşıyabilmeniz. Bu sebepten ötürü listemizdeki son konsol Nintendo Switch Lite. Normal versiyonuna görece daha küçük olan konsol 2019 yılında piyasaya sürüldü. 4 GB RAM ve 32 GB dahili depolama sistemiyle oyunculara hâlâ keyif vermeyi sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir