Busenaz Sürmeneli: 2024 altın madalyasına kapıdan bakıyor üzere hissediyorum

Milletlerarası Boks Birliği (IBA) tarafından İstanbul’da düzenlenen Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 66 kiloda ringe çıkan ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, rakiplerini yenerek dünya şampiyonu oldu.

Mesleğinde 2’nci sefer dünya şampiyonluğuna ulaşan olimpiyat şampiyonu Sürmeneli, memleketi Trabzon’da coşkuyla karşılandı. Saat 15.45’te havayoluyla kente gelen şampiyon sporcuyu, havalimanı çıkışında Trabzon Gençlik ve Spor Müdürü Ozan Çetiner ile Sürmeneli’nin ailesi ve atlet arkadaşları mehteran grubunun gösterisi eşliğinde karşıladı.

“ŞAMPİYON KULÜBE ŞAMPİYON ATLET YAKIŞIRDI”

8 aydır şampiyonaya hazırlandığını lisana getiren Sürmeneli, “Güzel maçlar yaptık ve hoş sonuç elde ettik. Şampiyonanın ülkemize yapılması başka bir gurur. Seyircinin takviyesini üzerimde hissettim. Turnuvada 500 boksör ortasında en güzelini seçildim. Bunun da farklı bir gururu var üzerimde. Şampiyon bir kulübe şampiyon bir sportmen yakışırdı” dedi.

“YENİ BİR BUSENAZ İZLETMEYE ÇALIŞIYORUM”

Ringe şampiyon üzere çıktık, şampiyon üzere de inmemiz lazımdı” diyen Busenaz Sürmeneli, “Dünya şampiyonası finaline gelen atlet alışılmış ki makus atlet değildir lakin bizden klasman olarak daha aşağıda düzeyde bir sportmendi. Elimden geleni yaptım, yüzde yüz bile oynamadım. Hatta bir an Cahit hocaya baktım, bana ‘yüklen’ dedi. Daha yapabileceğimiz çok şey var. Yeni sıkletler, yeni heyecan, yeni umutlar var. Yatıp kalkıp olimpiyat için savaşıyoruz. Kilomun düşmesi ve yeni kilomda yapılan karşılaşmalar benim için yeterli oldu. Yeni bir Busenaz’ı izletmeye çalışıyorum. Şovumu da orada yaptım. Trabzonspor’un şampiyonluğuyla bir arada bu da hoş olmuştur” diye konuştu.

“DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ BİZİZ”

Sıkletinde değişiklik yapıldığı için kilo verdiğini ve kilo verirken zorlandığını anlatan Sürmeneli, “İlk sıklette 69 kiloydum. Sonra olimpik sıkleti 66 yaptılar. O yüzden kilo düştüm. 66 kiloyu en son 5’inci sınıfta görmüştüm, bir de artık gördüm. Aç kaldığım geceler oldu, çok âlâ beslendiğim günler oldu. Yalnızca Türk halkı değil bizi dünya boksu izliyor. Burada da düzgün performans sergilediğime nazaran 2024 yılının olimpiyat altın madalyasına kapıdan bakıyor üzere hissediyorum. Dünyanın şu an en büyüğü biziz. 2024’e kadar da bunu sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“RİNGDEN ŞAMPİYON OLARAK İNECEĞİM”

Her vakit hayallerinin peşinden koştuğunu söyleyen şampiyon boksör, “Buradan ayrılırken ‘inşallah bu kapıdan dünya şampiyonu olarak çıkarım’ demiştim. 2 aydır Trabzon’da yoktum ve memleketime dünya şampiyonu ve en düzgün boksör seçilmenin gururuyla döndüm. Hırçınlığımı ringde gösterebildiğim sürece ringden şampiyon olarak ineceğimi düşünüyorum” dedi.

CAHİT SÜME: BÜTÜN DÜNYA BUSENAZ’I MUHAMMED ALİ OLARAK KABUL ETMELİ

Şampiyon boksörün antrenörü Cahit Süme de, Busenaz’ı dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali Clay’e benzeterek, “Buse bu periyotta kilodan çok düştü, zorlandı biraz ancak çok büyük fedakarlıklar gösterdi. Tahminen de madalyadan daha büyük bir gayretti. Kilo düşerken çok büyük gerilim yaşıyor, ruhsal savaşlar veriyorsun. Biz dünya şampiyonluğumuzu korumak için uğraş verdik. Profesyonel dünyadan Amerika’dan, İngiltere’den, Almanya’dan çok büyük teklifler geliyor. Şu anda onları da düşünme evresindeyiz. Ülkemize tekrar dünya şampiyonluğunu, Trabzon’a tekrar dünya şampiyonluğu getirmek gurur verici şeyler. Buse’yi bütün dünya bayanlarda Muhammed Ali olarak kabul etmeli. İnşallah çok daha büyük muvaffakiyetleri ülkemize getireceğiz” sözlerini kullandı.