Bosna Hersek: Türkiye, Balkanlar’da büyük ve değerli bir role sahip

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek ziyareti kapsamında Bosnalı mevkidaşı Bisera Turkovic ile ülkenin başşehri Saraybosna‘da görüştü. Çavuşoğlu ve Turkovic, Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı binasında yapılan görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Bisera Turkovic, dışişleri bakanlıkları ortasında imzalanan mutabakatların, iki ülke ortasında var olan “sağlam ve âlâ ilişkilerin” daha da yeterli istikamete yanlışsız ilerlediğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Turkovic, “Çavuşoğlu’nun ziyareti, ülkemiz için değerli bir anda gerçekleşmektedir. Bu ziyaret, iki ülke ortasındaki bağlarımızın devamlılığının göstergesidir ve karşılıklı hürmete dayanmaktadır” diyerek, Bosna Hersek’in memleketler arası toplulukta dost ülkelerden beklentisinin Avrupa Birliği ve NATO üyeliği yolunda desteklenmesi olduğunu vurguladı.

Turkovic, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti, tereddütsüz olarak, Bosna Hersek vatandaşlarının çoğunluğunun da istediği istikamette, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne ve istikrarına dayanak vermektedir. Bu tavır, günlük gelişmiş olan siyasete ya da jeopolitik çerçeveye dayalı değil, lakin stratejik ve dostça bir alakadır. Bu, Bosna Hersek ve vatandaşlarına gösterilen hürmetin bir kesimidir.”

‘TÜRKİYE BÖLGEDE BÜYÜK VE KIYMETLİ BİR ROLE SAHİP’

Bisera Turkovic, Türkiye‘nin, ülkesinin NATO adaylık sürecindeki en büyük destekçilerinden olduğunu vurgulayarak, iki ülke ortasındaki ikili bağların birçok taraftan varlıklı olduğunu ve başta ekonomik kalkınma alanı olmak üzere birçok projenin bulunduğunu kaydetti.

Turkovic, dedi.

Turkovic, Türkiye’nin bölgede “büyük ve önemli” bir role sahip olduğuna dikkat çekerek, ülkesinin bölgesel iş birliği alanında bağlantıları güçlendirmek ve daha ileriye taşımak istediğini söyledi.

Turkovic ayrıyeten, “Bosna Hersek’in istikrarı ve kalkınması, tüm bölgenin istikrarı için kilit değer taşımaktadır” tabirini kullandı.