Bilim Heyeti Üyesi Kayıpmaz: ‘Hatırlatma dozunu sonbahardan evvel olun’

Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Covid-19 hadise sayılarındaki artışa ait değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanlığının 25 Temmuz-1 Ağustos bilgilerinde haftalık hadise sayısının 406 bin 322 olduğuna dikkati çeken Kayıpmaz, “Günlük hadise sayısı 50 binin üzerinde gerçekleşti. Ne yazık ki Kovid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşların sayısında da artış görüldü” tabirini kullandı.

Özellikle Kurban Bayramı’nda yaşanan toplumsal hareketliliğin hadise sayılarındaki artışı etkilediğini vurgulayan Kayıpmaz, hastalığın yayılımının önlenmesi için toplu taşıma araçları, asansörler, sıhhat kuruluşları üzere kalabalık ve kapalı ortamlarda maske kullanılmasını önerdi.

Kayıpmaz, Covid-19’a karşı en kıymetli koruyucunun aşı olduğuna işaret ederek, “Üç aşı seçeneğimiz var, biri de ülkemizde geliştirilen TURKOVAC. Hatırlatma dozu vakti gelmiş yahut hiç aşı olmamış bireylerin kesinlikle aşılarını olmasını öneriyoruz. Bilhassa 50 yaş üstü bireyler, bağışıklık sistemi, kalp, akciğer hastalığı olan yahut kanser tedavisi gören şahıslarda hatırlatma doz aşılarının ihmal edilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

“GÜNDE ORTALAMA 40 KİŞİ COVİD-19 NEDENİYLE VEFAT EDİYOR”

Doç. Dr. Kayıpmaz, belirti gösteren bireylerin PCR testi yaptırması ve kendilerini izole etmesinin değerine vurgu yaparak, Covid-19 nedeniyle ağır bakıma yatırılan, ölen şahısların büyük kısmının yaşı ileri, ek hastalığı bulunan bireyler olduğuna dikkatçekti.

Hastalığı ayakta atlatan şahıslar açısından da birtakım belirtilerin bilhassa 2-3 gün mühletince çok yıpratıcı olabileceğini lisana getiren Kayıpmaz, “Son datalara nazaran, günde ortalama 40 kişi Kovid-19 nedeniyle vefat ediyor. Bu hastalığı aşıyla önleyip, tedbirlerle önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız. Ferdî önlemler yalnızca kendimizi değil risk kümesindeki yakınlarımızı korumak açısından da çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Hastanelerdeki Pandemi Şuralarının, Covid-19 için ayrılan yatak sayılarını muhtaçlığa nazaran artırıp azaltabildiğini aktaran Kayıpmaz, Ankara Kent Hastanesi’nin Covid-19 kaynaklı poliklinik müracaatlarında bu hafta, bir evvelki haftaya nazaran bir ölçü düşüş yaşandığını söyledi.

Bilim Konseyi Üyesi Kayıpmaz, olay sayılarının salgın mühletince dalgalı biçimde ilerlediğini anımsatarak, “Özellikle okulların açılacağı, kapalı yerlerde daha çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında Kovid-19’un yayılımı da artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden evvel olunmasında büyük yarar var” diye konuştu.

Kovid-19’un uzun periyotlu tesirlerine de dikkati çeken Kayıpmaz, “Hastalığı geçiren şahıslar 7 gün sonra test yaptırmadan toplumsal yaşama dönebilse de virüsün saçılımının 14 gün müddetle devam etme riski bulunuyor. Bu nedenle şahıslar günlük yaşantısına, işe dönse bile etraflarındaki bireyleri korumak açısından bir müddet daha maske takmaya itina göstermeli” dedi.