Biden ve Lapid’den ortak basın toplantısı: İsrail Yahudi bir devlet olarak kalmalı

ABD Lideri Joe Biden, resmi ziyaret için gittiği İsrail’de Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bir ortaya geldi.

Batı Kudüs’te gerçekleşen buluşmada ABD ile İsrail ortasında Kudüs Müşterek Stratejik İştirak Deklerasyonu’nu imzalayan ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

“DÜNYADAKİ TEK YAHUDİ DEVLETİNİ YOK ETMEK İSTİYORLAR BUNA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Biden’a hitaben, İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı “diplomasinin işe yaramayacağını” belirten Yair Lapid, “Dünyadaki tek Yahudi devletini yok etmek istiyorlar. Buna asla müsaade vermeyeceğimiz. Sözler onları durduramayacak. Sayın Lider, diplomasi onları durduramayacak. İran’ı durduracak tek şey, nükleer programlarını geliştirmeye devam ederlerse özgür dünyanın güç kullanacağını bilmektir. Onları durdurmanın tek yolu, masaya emniyetli bir askeri tehdit koymaktır.” açıklamasında bulundu.

“İran rejiminin dünyayı aldatmaya devam ederse ağır bir bedel ödeyeceğini” savunan İsrail Başbakanı, “Orta Doğu’da artık bir alternatifimiz var. Büyüyor ve güç kazanıyoruz. Barışa inanan ölçülü ülkelerle ittifaklar oluşturuyoruz.” dedi.

“İKİ DEVLETLİ TAHLİL İSRAİL İÇİN GÜÇLÜ BİR DEMOKRATİK STATÜNÜN GARANTİSİDİR”

Lapid, İsrail-Filistin meselesine ait “iki devletli çözüm” konusundaki tavrı hakkında “İki devletli tahlil hakkında durumumu değiştirmedim. İki devletli tahlil, Yahudi çoğunluğu olan İsrail için güçlü bir demokratik statünün garantisidir.” diye konuştu.

ABD Lideri Biden ise Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa işaret ederek, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e reaksiyon gösterdi.

“PUTİN’İN SALDIRISI BARIŞ İÇİN BİR MEYDAN OKUMA, UKRAYNA’NIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

ABD’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Biden, “Putin’in Ukrayna’ya saldırısı, dünyanın her yerinde barış ve istikrar için bir meydan okumadır. Putin’in savaşı stratejik bir başarısızlık olmalı ve özgür dünya, Ukrayna’nın demokrasiye ulaşmasına yardım etme kararlılığımızı desteklemelidir. ABD, Rus şiddeti tarafından harap olan ve yerlerinden edilen Ukrayna ve Ukraynalıları desteklemeye devam edecektir.” diye konuştu.

“İRAN’IN NÜKLEER GÜÇ OLMASINA ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

İran’ın nükleer faaliyetlerine de değinen Biden, “İran’ın nükleer güç olmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en âlâ yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ve bölgede, teröre takviye veren balistik füze programı ve Hizbullah üzere teröristlere, uzantılarına silah aktarılması üzere İran’dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

“İSRAİL YAHUDİ BİR DEVLET OLARAK KALMALI”

İsrail ile Filistin ortasında kalıcı barışın sağlanması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Biden, “İsrail; bağımsız, demokratik ve Yahudi bir devlet olarak kalmalıdır. Bunu sağlamanın da en güzel yolu, her iki halkın yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli bir tahlildir.” diye konuştu.

“İSRAİL’DEN DİREKT SUUDİ ARABİSTAN’A UÇAN BİRİNCİ AMERİKAN LİDERİ OLACAĞIM”

İsrail ve Filistin’den sonra Orta Doğu cinsinin ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a gideceğini kaydeden Biden, “Yarın İsrail’den direkt Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan birinci Amerikan Lideri olacağım. Bu, kıymetli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde direkt bir ileti taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı inanılmaz fırsatlar getirecek bir bildiri.” dedi.

Biden, Suudi Arabistan ziyaretinde İsrail ile Suudi Arabistan ortasında olağanlaşma sağlanması ihtimaline ait bir soruyu ise “İyimserim.” biçiminde yanıtladı.

İsrail temasları kapsamında bugün Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la görüşecek olan ABD Lideri Biden’a “İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı” takdim edilecek. Biden ayrıyeten muhalefet önderi Binyamin Netanyahu ile de bir ortaya gelecek.