BBP, amblemini AK Parti ve MHP’ye soracak

Partisinin seçimlere kendi ismi ve kendi amblemiyle Cumhur İttifakı çatısı altında girme kararı hakkında açıklamalarda bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici, “Partinizin amblemi olmadığında seçmeninizin tamamını ittifak çatısı altında oy vermeye zorlanabiliyorsunuz. Ancak kendi ambleminizi koyduğunuzda bir tane bile partinize gönül veren seçmeni kaçırmamış oluyorsunuz” dedi.

2023 seçimlerine Cumhur İttifakı çatısı altında kendi amblem ve ismiyle girme kararı alan BBP Genel Lideri Destici, Oda TV’ye yaptığı açıklamada, mevzuyla ilgili şunları söyledi:

“Seçimlere kendi isim ve amblemimizle Cumhur İttifakı çatısı altında gireceğiz. 2018 seçimlerinde partililerimiz AKP listelerinden aday gösterilmişti. Bu prosedürü 2023 seçimlerinde uygulamayacağız. Kendi amblemimizle girdiğimizde Cumhur İttifakı’na daha çok katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Partinizin amblemi olmadığında seçmeninizin tamamını ittifak çatısı altında oy vermeye zorlanabiliyorsunuz. BBP bu mevzuda yeniden çok başarılı bir parti. Ancak kendi ambleminizi koyduğunuzda bir tane bile partinize gönül veren seçmeni kaçırmamış oluyorsunuz. Kimileri mevcut oy durumunu ve geçmişte aldığımız oyları hatırlatarak kendi isminiz ve ambleminizle girerseniz milletvekili çıkaramazsınız diyorlar. Bu bizim önceliğimiz değil. Önceliğimiz Cumhur İttifakı’nın seçimleri kazanmasıdır.”

‘İSTİŞARE EDECEĞİZ’

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin ittifakta üçüncü bir partinin amblem ve ismine sıcak bakmadığını hatırlatarak “Cumhur İttifakı ortaklarıyla bu kararınızı paylaştınız mı?” sorumuza Mustafa Destici “Elbette ki bunu ittifak ortaklarımızla da istişare ederek somutlaştıracağız” halinde karşılık vererek kelamlarına şöyle devam etti:

“Devlet Bahçeli’nin bu bahiste bir açıklamasını duymadım. MHP Türkiye’nin en esaslı partilerinden biridir. MHP’liler vatansever insanlardır. Misal hassasiyetleri taşıyoruz. Sayın Bahçeli’nin fikirlerine de hürmet duyuyoruz. Bunu biz daha evvel kamuoyunda esasen dillendirdik. Bizim önceliğimiz devletin bekası, ülkenin bütünlüğü ve milletin istikbalidir. Büyük Birlik Partisi ‘önce devletim, evvel milletim ve evvel ülkem’ diyen bir duruşa sahiptir. Bizim önceliğimiz bunlardan ötürü 2023 seçimlerini Cumhur İttifakı’nın kazanmasıdır. Bilhassa güvenlik siyasetlerinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

‘FİTNE ÇIKARMAK İSTEYENLER ÜZERİNE GİDİYOR’

Rize-Artvin Havalimanı açılışında Devlet Bahçeli’nin Destici’nin elini tutmaması imgeleri kamuoyunda tartışılmıştı. Bu manzaralar hakkında ise Mustafa Destici, “Cumhur İttifakı içerisinde fitne çıkarmak isteyenlerin bunların üzerine gittiğini düşünüyorum. Biz tıpkı uçakla seyahat ettik. Pek samimi bir havada geçti görüşmemiz” dedi.

Ne olmuştu?

BBP Genel Lideri Mustafa Destici, iki ay evvel TBMM’de düzenlediği basın toplantısında partisinin önümüzdeki seçime Cumhur İttifakı ile birlikte kendi ismi, amblemi ve adaylarıyla katılacağını açıklayarak, “‘Milletvekili çıkarırmış, çıkaramazmış’, biz bu tartışmaların dışındayız” demişti. Genel Lider Yardımcısı Uğur Bulut da dün yaptığı açıklamada, 2023 seçimlerine partisinin Cumhur İttifakı’nda kendi isim ve amblemi ile katılacağını tekrar lisana getirdi. (HABER MERKEZİ)