Batık şirketin mağdurları anlatıyor: “‘Tazminat haram’ dediler personelin hakkını yediler”

Eski Sermaye Piyasası Şurası (SPK) liderlerinin yaptığı usulsüzlükler gündemdeki yerini koruyor. Cumhuriyet muharriri Miyase İlknur’un büyük ses getiren “Kuzu Kurda Teslim” başlıklı yazı dizisinde eski SPK Lideri Vedat Akgiray’ın BİMEKS üzerinden yaptığı usulsüzlükleri gündeme taşıdı.

İlknur, Akgiray’ın batık şirket BİMEKS’i borsaya sokmasını ve 1500 personelin hak edişleri dahi ödenmeden şirketin batırılmasını yazdı. İlknur’un yazı dizisiyle BİMEKS personelleri tekrar gündeme geldi. Gözaltına alınan personellerden Dilek Aslan ve personellerin çabasında değerli rol alan Umut Sendikası’dan (Umut-Sen) Betül Celep Cumhuriyet’e çarpıcı savlarda bulundu. 

‘AYLARCA OYALADILAR’

BAĞLANTILARI GÜÇLÜ

Umut-Sen’den Betül Celep şirketin Emniyet teşkilatı ve iktidarla da yakın alakalı olduğunu belirtti. Polis Bakım ve Yardımlaşma Sandığı (Polsan) Genel Müdürü Mustafa Selçuk birebir vakitte şirketin idare heyeti üyesi. Celep “Mahkeme süreçlerinde arkadaşlarımızı korkuttular. Mal varlıkları paravan şirketlere dağıtıp, borçlarını ödemeden itibarlı hayatlarına devam ediyorlardı. Ve bu süreçte kilit isimlerden birisi de Mustafa Selçuk’tu” diye konuştu.