Bakan Karaismailoğlu: Türkiye’de bir birinci olacak, yüzde 95’i tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı basın açıklamasında, “Haydarpaşa’yı Arkeopark ve Gar Kompleksi tasarım konseptiyle paylaşacak olmamızı hem İstanbul hem de Türkiye için çok değerli bir kazanım olarak görüyoruz. Haydarpaşa Garı’nın yalnızca İstanbul’un tarihi açısından değil, tüm Türkiye’nin tarihi açısından kıymeti bulunuyor. Tarihi Haydarpaşa Gar Alanı; Arkeopark ve Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir birinci olacak. İstanbul’un tarihine ışık tutan Arkeopark, bölgenin tarihi dokusuyla ahenk içindeki mimarisi ve alternatif ulaşım imkanları ile gerek İstanbullular gerek yerli ve yabancı turistler için bir çekim noktası haline gelecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Haydarpaşa Garı ve gar alanında gerçekleştirilen arkeolojik çalışmaları yerinde denetim etti. Bakan Karaismailoğlu arkeoloji çalışmaları hakkında hafriyat takımından bilgi alırken hafriyat çalışmalarında çalışan personeller ile sohbet etti.

İnceleme sonrası basına açıklamada bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Kurul müsaadeleri ve İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’nün denetiminde, 1. etap olan Haydarpaşa Gar Binası’nın tam tadilatı çalışmalarını 15 Şubat 2019 tarihinde tamamladık. Öteki taraftan Haydarpaşa Gar Binası ve Müştemilatı 2.Etap Onarımına devam ediyoruz. Çalışmalar sırasında Kalkedon kentine ilişkin olduğu düşünülen tarihi yapılar çıktı. Yeniden, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından peron ortaları ve etrafında yapılan hafriyatlarda Osmanlı, Roma, erken ve geç Bizans periyodu yapı temellerine rastlandı. Hiç elbet İstanbul, kültür turizmi, inanç turizmi, gastronomi, sıhhat, spor ve kongre turizmi açısından her çeşit turistin ilgisini çekebilecek, turizme dair her alanda kelamı olan, emsali bulunmayan bir kent. Bilhassa binlerce yıl öncesine uzanan medeniyetlerden miras kalan tarihi varlıkları ile kültür turizmi açısından dünyanın en kıymetli ve en varlıklı kentlerinden bir tanesi. Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan dünya turizm bilgilerine baktığımızda da İstanbul’u dünyada en çok ziyaret edilen birinci 10 kentten biri olarak görüyoruz” dedi.

“ARKEOLOJİK HAFRİYATLAR YÜZDE 95 ORANINDA TAMAMLANDI”

Medeniyetlere mesken sahipliği yapmış, kültürel olarak fark oluşturan İstanbul için ne yapılsa az olduğunu tabir eden Bakan Karaismailoğlu, “Bu bağlamda ana maksadımız, İstanbul’un sahip olduğu bu eşsiz birikimleri korumak ve en gerçek biçimde tanıtmak. Bu noktada, hem Haydarpaşa Garı’nda yürüttüğümüz onarım çalışmalarını hem de gar alanında gün yüzüne çıkan tarihi kıymetleri dünyada bir birinci olacak. Haydarpaşa’yı Arkeopark ve Gar Kompleksi tasarım konseptiyle paylaşacak olmamızı hem İstanbul hem de Türkiye için çok kıymetli bir kazanım olarak görüyoruz. Haydarpaşa Garı’nın yalnızca İstanbul’un tarihi açısından değil, tüm Türkiye’nin tarihi açısından kıymeti bulunuyor. İstanbul’un simgelerinden olan Gar, adeta toplumsal belleğimizin ve ulu tarihimizin ortak simgelerinden biridir. Haydarpaşa Gar Binası’ndaki onarım çalışmalarımız titizlikle devam ederken Gar Sahasındaki Arkeolojik Kazı çalışmaları sürüyor. Bugüne kadar yapılan hafriyatlarda, M.S 4. yüzyıla kadar uzanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı periyotlarına ilişkin yaygın mimari kalıntılar ile MÖ 5., MS 7. yüzyıllar ortasındaki periyotlara ilişkin yaklaşık 12 bin adet sikke, cam ve seramik üzere eserler ortaya çıkarıldı. Mimari kalıntılar ortasında, liman ardı yapılar olarak tanımlanan dükkanlar, konutlar, toplumsal dokunun bir kesimi olan kilise ve hamam kalıntılarına ulaşıldı. Çok büyük sayıda sikke bulunması bu bölgenin ticari bir merkez olduğunu göstermektedir. Peronlar ve peron çizgileri bölgesinde arkeolojik hafriyatlar yüzde 95 oranında tamamlanmış, kalıntıların rölöve alım çalışmalarına başlanmıştır. Tüm eserler temizlenerek dokümante edilmekte, arşivlere kaydedilmekte ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne taşınmaktadır” dedi.

Yapılan arkeolojik hafriyat çalışmalarının doğal olarak proje çalışmalarında gecikmelere neden olduğunu belirten Karaismailoğlu, “İnsanlığın ortak mirası bu tarihi kültür kıymetlerine karşı kayıtsız kalamazdık. Hafriyatlarda ortaya çıkarılan buluntuların yaygınlığı, tarihi ve kültürel kıymeti ve alanın değerli demiryolu miras kimliğini göz önüne alarak, arkeolojik buluntulara ziyan vermeden ve alanın tarihi kimliğinin korunmasını sağlayacak formda sınır ve peron yerleşimini revize ettik. Alanın tarihi ve kültürel miras kimliğinin korunması, ortaya çıkarılan arkeolojik kalıntılar ile Demiryolu Mirası olan mevcut tarihi binaların konservasyonu, onarımı ve bunların kamuya sergilenmesini içeren bir Arkeopark Konsepti ve Etraf Düzenleme Projesi’nin geliştirilmesini kararlaştırdık.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, bu doğrultuda; konusunda uzman, nitelikli bir takımla, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda geliştirilecek konsept tasarımı, ilgili kurumlar ile uyum içinde hazırlayacaklarını belirterek, Kültür Varlıklarını Müdafaa Konseyi’nin onayını alacaklarını söyledi.

“TÜRKİYE VE DÜNYADA BİR BİRİNCİ OLACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, çalışmalarını alanın yeni hafriyat saha datalarına nazaran tekrar ele aldıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Hat ve peron planını revize ettik. Yeni yapılacak Bakım Atölye Binası imalini iptal ettik. Tren parklanma çizgilerini alandan kaldırdık ve silolar bölgesinde sayı ve uzunluk gereksinimine nazaran optimize edilmiş gare çizgileri oluşturulmasını kararlaştırdık. Yapılan yeni sınır ve peron planına nazaran, Haydarpaşa Gar Alanına 3 çizgili giriş, 4 adet peron sınırı ve 210 metre uzunluğunda 3 adet yolcu peronu, nesil çizgisi, liman irtibat sınırı ve liman bölgesinde oluşturulacak gare çizgileri imalatı yapacağız. Tarihi Haydarpaşa Gar Alanı; Arkeopark ve Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir birinci olacak. İstanbul’un tarihine ışık tutan Arkeopark, bölgenin tarihi dokusuyla ahenk içindeki mimarisi ve alternatif ulaşım imkanları ile gerek İstanbullular gerek yerli ve yabancı turistler için bir çekim noktası haline gelecek” dedi.

KAYNAK: İHA