Apple yeni iPhone teknolojisi için uzaya gidebilir

SpaceX’in Starlink uydularından sonra artık de Apple uzaya hakikat adımlar atıyor olabilir. Uydu operatörü Globalstar’ın yeni müşteri açıklamalarından sonra gözler Apple’a çevrildi; şirketin uydu özellikli irtibat için Globalstar ile anlaşmış olduğu düşünülüyor.

Uydu operatörü Globalstar, ismini açıklamadığı bir potansiyel müşterinin finansman için 300 milyon dolardan fazla para harcadığını belirttikten aylar sonra, bu hafta da büyük, global bir müşteri ile yeni bir bağlantı ağı kurmak için bir muahede yaptığını duyurdu. Şirketin duyurusu da yeni söylentileri beraberinde getirdi.

Apple’ın gelecekteki bir iPhone’a uydu irtibatı sağlamak için Globalstar’ı kullanma amacıyla bu mutabakatların ardında olduğu düşünülüyor. Globalstar, bu müşteriyle 2020’den beri çalıştığını söylüyor.

Spekülasyon, uydu bağlantı şirketinin hizmetlerini, ABD ve ötesine dağıtmak için büyük, global bir müşteri ile çalıştığını üç aylık yarar raporunda paylaşmasının akabinde geldi.

Apple’ın uydu bağlantısını başlattığına dair söylentiler neredeyse bir yıldır ortalıkta dolanıyor. Geçen ağustos ayında Bloomberg, gelecekteki iPhone’ların acil durumlar için uydu bağlantısını destekleyeceğini açıklamıştı. Bununla birlikte, Globalstar’ın son duyurusu, uydu özellikli iPhone’ların üretim evresinde olduğuna dair beklentiyi artırıyor.

Uydu teması ile, kullanıcılar daha az erişilebilir alanlarda yahut acil durumlarda bağlantı kurabilirler.