Almanya’da Deutsche Bank’a soruşturma

Almanya’da Frankfurt Savcılığı tarafından yürütülen “sürdürülebilir yatırım” soruşturması kapsamında ülkenin en büyük bankalarından Deutsche Bank ve bankanın varlık idare şirketi DWS Group’un Frankfurt merkezlerinde arama yapıldığı bildirildi.

Frankfurt Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) yetkilileri ile üniversal, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarına ait soruşturmaya yönelik bankanın Frankfurt merkezindeki Taunusanlage’daki ikiz kulelerde ve yakınlardaki DWS Group binasında arama yaptığı belirtildi.

Euronews’in haberine nazaran açıklamada, bu yılın başından bu yana devam eden ESG yatırımlarında “abartılı bilgi verme” argümanlarıyla ilgili soruşturma münasebetiyle yapılan aramaya 50 yetkilinin katıldığı belirtildi.

HABERİN AKABİNDE BANKANIN PAYLARI DÜŞTÜ

Haberin duyulmasından sonra, bankanın payları yaklaşık yüzde 4 düşerek 10,50 eurodan süreç görüyor.

Öte yandan, eski DWS Sürdürülebilirlik Lideri Desiree Fixler, geçen yıl ağustosta DWS’yi çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında abartılı bilgi vermekle suçlamıştı.

Fixler, ESG entegrasyonundaki yetersizlikleri lisana getirdiği için yıllık raporun yayımlanmasından bir gün evvel, 11 Mart’ta işine son verildiğini açıklarken, haksız münasebetle işten çıkarıldığı için DWS’ye dava açmıştı.

DWS, Fixler’in argümanlarını reddederek, şirketin ESG standartlarının kesim ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmişti.

ABD DE SORUŞTURUYOR

ABD yetkilileri, martta DWS Group’un, varlıklarını yönetirken “sürdürülebilir yatırım” kriterini nasıl kullandığına ait soruşturma açmıştı.