AK Parti heyetinden mültecilerle ilgili Suriye’de inceleme

Şahin ve beraberindekiler birinci olarak Keyf Yahmul Zirai Araştırma Merkezi’ni ziyaret ederek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Heyet daha sonra Kemmune’deki Recep Tayyip Erdoğan Yerleşkesini gezerek bölgede yapılan briket meskenlerde barınan Suriyeli ailelere konuk oldu.

Bölgede Türk Kızılay tarafından inşa edilen yetimhaneleri de ziyaret eden Şahin ve beraberindeki heyet burada kalan çocuklarla sohbet etti.

Şahin, Suriye’deki inceleme ve ziyaretleri sonrası Cilvegözü Hudut Kapısı’nda Hatay Valisi Rahmi Doğan ile bir ortaya geldi.

Şahin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İdlib’te yapılan briket konutlarla ilgili çalışmaları yerinde gördüklerini söyledi.

Briket konutların İdlib’te yeni bir hayatı ve başlangıcını tetiklediğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Briket konutlarla birlikte İdlib’de yeni konutlar yapılmaya başlanmış. Kent tekrar kurulmaya ve ticaret alanları oluşmaya başlamış. Esnaf dükkanlar yapmış ve bunları açmaya başlamış. Bu aslında Türkiye’nin başarılı ve bir sistematik olarak yürüttüğü siyasetin bir sonucu olarak sonun inançlı bölgesinde aslında kendi ülkelerinde yeniden bir mülteci olarak yerlerini yurtlarını terk etmiş olsalar da kendi içerisinde bir hayat kurmaya çalıştıklarını ve bunu başardıklarını gördük. Bu açıdan briket meskenler yalnızca o konutların içinde yaşayan beşerler için bir manası yok. Suriye’deki bu inançlı bölgenin oluşmasında ve burada hayatın normalleşmesinde çok önemli bir katkısı olmuş. Amacımız 100 bin briket konut.”

“TÜRKİYE OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN MİSYONU ZİYADESİYLE YAPIYORUZ”

Şahin, Türk Kızılayı, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının Suriye’de insanların acılarını, meselelerini azaltmak için gösterdiği efor için teşekkür etti.

İdlib’te gittikleri her yerde insanların Türkiye’ye olan itimadını gördüklerini tabir eden Şahin, şöyle devam etti:

“Türkiye sonuna yakın olmak, Türk askerinin onları koruyor olması, Recep Tayyip Erdoğan isminin duyulması onlar için çok büyük bir itimat. Ortadaki hududun yalnızca bir kapıdan ibaret olmadığını, aslında bir gönül bağının olduğunu daima birlikte görüyoruz. Bu insanların 200 bine yakın bir kısmı da daha öncesinde Türkiye’ye mülteci olarak gelmiş ve sonrasında hayatın normalleşmesiyle biraz inançlı alan oluşturulmasıyla birlikte tekrar dönen beşerler. Bu bizim daima bahsettiğimiz onurlu ve istekli dönüş için büyük bir adım. Amacımız 1 milyon insanın mülteci pozisyonunda farklı ülkelerde olmaktansa kendi ülkelerinde, kendi topraklarında, kendi hayatlarını kurmaları için çalışmaları arttırmak. Biz burada Türkiye olarak üzerimize düşen vazifesi ziyadesiyle yapıyoruz.”

“BU SORUN YALNIZCA TÜRKİYE’NİN SORUNU DEĞİL”

Birleşmiş Milletler’in, Avrupa’nın, Batı’nın Suriye’deki dramdan etkilendiğini bildiklerini aktaran Şahin, “Bu sorun yalnızca Türkiye’nin sorunu değil. Evet, Türkiye’de sonda kapıdalar fakat Türkiye transit bir ülke olarak tekrar Avrupa’ya geçiş için bir fırsat ülkesi olarak görüldüğü sürece Avrupa’nın da mülteci meselesiyle ilgili önemli olarak sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Yalnızca sarışın mavi gözlü insanların mülteci olarak görüldüğü bir dünya görmek istemiyoruz.” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan da Suriye’de insanların güç koşullar altında yaşamaya çalıştıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak onları yalnız bırakmadıklarını lisana getirdi.

Doğan, İdlib’te yürüttükleri en büyük faaliyetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla briket meskenlerin üretimi olduğunu kaydetti

Cilvegözü Hudut Kapısı’nın Suriyelilerin ülkelerinden çıkışları konusunda değerli olduğunu vurgulayan Vali Doğan, “9 Temmuz prestijiyle bu kapı Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda insani yardım kapısı olup olmama konusu tekrar gündeme gelecek. Beklentimiz bu kapının açık tutulması. Yoksa orada yaşayan 3 milyon 750 bin insanın çıkabileceği, gidebileceği diğer bir kapı yok. Biz bütün teşkilatımızla var gücümüzle ve imkanlarımız ölçüsünde karşıda yapılması gerekenleri yapıyoruz.” diye konuştu.

Şahin’in ziyaret ve temaslarına TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları İnsan Hakları Lideri Ayşe Nevin Sert, TBMM Dijital Mecralar Komitesi Lideri ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da eşlik etti.

KAYNAK: AA