Ahmet Işık Çebi’den gündeme ait kelamlar

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, TFF İnanılmaz Seçimli ve Olağan Mali Genel Şurası’nda açıklamalar yaptı.

Çebi, seçim dışında transfer gündemleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Transfer gündemleriyle ilgili soruları yanıtlayan Çebi, “Devam ediyoruz. O malum futbolcuyla, Weghorst ile görüşmeler devam ediyor. Onu da isteyen birçok kulüp var Avrupa’da. Kendisi meskenine dün dönebildi. Ulusal Ekipte kamptaydı. Birkaç gün daha mühlet istedi. Umarız olur istediğimiz üzere. Alternatif olarak Alexander Sörloth ve Sörloth gibiler var ancak Weghorst’a odaklanmış durumdayız. Olmadığı takdirde birçok forvet adayımız var.” diye konuştu.

Cenk Tosun sözleri

Gündemlerine gelen eski golcüleri Cenk Tosun için de bilgi veren Çebi, “Cenk Tosun’a Beşiktaş’ın kapısı her vakit açık. Öncelik hakkı olacaktır. Benim sevmem yetmiyor. Beşiktaş taraftarının onu sevmesi kıymetli ancak sonuç prestijiyle kurallar değerli. Ortada bir kulüp var. Taşıyacak bir kontrat yapabilmem lazım. Güzel Beşiktaşlıdır. Bizimle olmayı tercih edecektir.” açıklamasını yaptı.

“Ersin’in yolunu açarız”

Beşiktaş’ın altyapısından çıkan Rıdvan Yılmaz ve Ersin Destanoğlu için de Çebi son durumu anlattı. Beşiktaş Lideri, “Futbolun altyapısından faydalanmanız için oradan gelmiş arkadaşların diğer kadrolara gitmelerine yol açacaksınız. Böylelikle altyapıdan öteki arkadaşlara yol açılsın. Onların gelip başarılı olmaları ve buradan diğer bir yere gitmeleri olumlu bir durumdur. Rıdvan başarılıydı, önünü açacağız ki arttan öbür bir arkadaşımızı oralara getirebilelim. Görüşmelerimiz hala devam ediyor. 1-2 ufak tefek nokta kaldı. Bu noktalar benim için kıymetli. Nete hakikat geldik ancak bitmedi. Ersin’e talep var, isteyenler var. Şimdi resmi değil. Yalnızca konuşmalar var. Umarım kısa vakit içinde teklif gelirse önünü açacağız.” dedi.

“Taraftar istedi, sonuç ortada”

Ahmet Işık Çebi, Türk futbolunun ekonomik açıdan özgür olmadığını da vurguladı. Beşiktaş Lideri, “Ekonomi olarak Türk futbolu badire içinde. Taraftarın, futbolseverlerin göz zevkine hitap edecek isimler yerine bilinen isimleri almayı yöneticiler de kolay yol olarak buluyorlar. Taraftar da yöneticiden bu türlü isimler talep etmemeli. Özkaynak ve altyapı. Hepimiz için geçerli. Biz bu türlü bir karar alıp başlattık. Altyapı ekiplerimiz çok başarılı oldu. Biz bu yolda devam edeceğiz. Grubun içerisinde olması gereken kıymetli futbolcuların kıymetiyle gelmesi lazım. Yaşı geçmiş, menajer ayak oyunlarıyla, taraftar istiyor diye gelen futbolcularla durum belirli. Alex Teixeira’sı, Pjanic’i, Batshuayi’si var. Taraftarın istediği futbolculardı bunlar. Sonuç ortada. Bir önceki sene düşer dediler, şampiyon olduk. Açık orta fark yapar dediğimiz ekip da ne oldu, nasıl oldu. Seyirciler gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Bana bir taraftar ‘İsim transferi yapmazsanız taraftar kendini makûs hisseder’ diyor. Öderken bir sıkıntı, gönderirken bir dert” diye konuştu.