AB’nin vize kararına Rusya’dan reaksiyon

Kremlin Sözcüsü Peskov, Avrupa Birliği’nin Rusya ile vize kolaylığı mutabakatını askıya alma kararı için “Bu adım, devam eden bir dizi saçmalıktaki diğer bir gülünç karardır” dedi.

 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya ile vize kolaylığı muahedesini askıya alacağını duyurmasına reaksiyon göstererek, “Bu Ruslar için berbat, zira vize almak muhtemelen daha uzun ve daha güç olacak. Bu adım, devam eden bir dizi saçmalıktaki öteki bir gülünç karardır” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki hususlara ait değerlendirmelerde bulundu. Kuzey Akım doğal gaz boru sınırıyla ilgili yaşanan problemler nedeniyle Avrupa’yı suçlayan Peskov, “Gazprom, yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır ve istekli. Fakat mevcut durumda, Avrupa tarafı Gazprom’un çalışmasını engelleyen yasal ve teknolojik pürüzler koydu” diye konuştu.

Gazprom’la iş yapan taraflara sağduyu davetinde bulunan Peskov, “Bu bir kriz senaryosu. Gazprom’la iş yapan taraflara karşı sağduyu davetinde bulunmak istiyorum, lakin şu ana kadar yalnızca önemli bir sağduyu eksikliğine sahip oldukları sonucuna varabiliriz” dedi.

‘RUSLAR İÇİN ÇOK KÖTÜ’

Peskov, AB’nin Rusya ile 2007’de yapılan vize kolaylığı muahedesini askıya alacağını bildirmesini de kıymetlendirerek, “Bu Ruslar için makus, zira vize almak muhtemelen daha uzun ve daha sıkıntı olacak. Bu adım, devam eden bir dizi saçmalıktaki bir öbür gülünç karardır. Elbette bu mutabakattan çekilmek Avrupalılar için de durumu zorlaştıracak” tabirlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da AB’nin Rusya ile vize kolaylığı mutabakatını askıya alacağını duyurmasına reaksiyon gösterdi. Rus zıddı AB ülkelerinin, Rus vatandaşlarını kendi devletlerinin bağımsız dış siyasetini destekledikleri için “cezalandırmaya” karar verdiklerini belirten Zaharova, bu teşebbüsün gerisinde, öteki bir ülkenin içişlerine açık bir müdahaleden diğer bir şey olarak değerlendirilemeyecek olan Rus toplumunu bölme teşebbüsleri görüldüğünü tabir etti.

Bu formda AB’nin, siyasetlerinin gerçek amaçlarını bir kere daha ortaya koyduğunu kaydeden Zaharova, “AB’nin yaptırım siyasetinin sıradan Rus vatandaşlarına yönelik olmadığına dair son yıllarda yapılan açıklamaların gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığı artık herkes tarafından aşikar. Beşerler ortasındaki mantıksız, ‘köprüleri yakma’ siyasetinde AB üzere olmayacağız, ancak tıpkı vakitte vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak ve kendi ulusal güvenliğimizi sağlamak için misilleme yapma hakkımızı gizli tutuyoruz” tabirlerini kullandı. (AA)