ABD’li gazetecinin Erdoğan şaşkınlığı: Biden ve Johnson üzere soruları evvelce almadı

ABD’li gazeteci Michael Tracey, dün sona eren NATO Tepesinin akabinde başkanların gerçekleştirdiği basın toplantılarına değinerek, “Yaygın formda ‘otoriter’ olarak etiketlenen Erdoğan’a eleme olmaksızın, her ikisi de evvelce seçilmiş soruları alan Joe Biden ve Boris Johnson’dan çok daha fazla soru sorulduğunu belirtmek istiyorum” sözlerini kullandı.

İspanya’nın başşehri Madrid’de dün sona eren 32. NATO Doruğuna Türkiye damga vurdu. NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye’nin sunduğu kaideleri kabul etmesiyle ittifaka üye olmalarının önü açıldı. Tepenin akabinde başkanlar, tek tek kamera karşısına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a soru soran ABD’li gazeteci Michael Tracey, Twitter hesabından basın toplantılarına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tracey, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Lideri Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın tersine evvelden belirlenmemiş soruları kabul ettiğine, ayrıyeten daha çok soru aldığına dikkat çekti.

“ERDOĞAN BANA KELAM HAKKI VERDİ VE SORUMU YANITLADI”

Tracey paylaşımında, “İster inanın ister inanmayın, Erdoğan az evvel bana kelam hakkı verdi ve sorumu yanıtladı. ABD/İngiltere’nin askeri tansiyonun tırmanmasına yönelik davet yaparken, kendisinin Ukrayna’da diplomasi daveti yapan az sayıdaki yahut tek NATO önderi olduğunu belirttim. O (Erdoğan) da bana ‘her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ yaklaşımının tesirli olduğunu söyledi. Yaygın biçimde ‘otoriter’ olarak etiketlenen Erdoğan’a eleme olmaksızın, her ikisi de evvelden seçilmiş soruları alan Joe Biden ve Boris Johnson’dan çok daha fazla soru sorulduğunu belirtmek istiyorum” sözlerini kullandı.

“ERDOĞAN’IN YARDIMCISI BANA SORU SORACAK ŞAHISLARIN EVVELDEN SEÇİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Tracey, “Biden, Rusya’ya karşı kullanılmak üzere Ukrayna’ya hava savunma sistemlerinin yanı sıra hücum silahları göndermeye karar verdiğini duyurdu. Birinci sırada oturan Jake Sullivan (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı), Biden’ı başıyla onayladı. Beklendiği üzere sadece evvelden seçilen AP, NYT, Bloomberg, WSJ, NBC soru sordu. Bu ortada Erdoğan’ın yardımcısı bana soru soracak şahısların evvelce seçilmediğini ve istediğim her şeyi sorabileceğimi söyledi” tabirlerine yer verdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kürsüdeki fotoğrafı paylaşan Tracey, “Düzmece basın toplantısı! Tüm soru soracak şahıslar evvelden seçildi, akabinde Boris çabucak dışarı çıktı” dedi.

KAYNAK: İHA