ABD’de enflasyonda 41 yılın yeni tepesi gelebilir

Dünya borsaları resesyon ve enflasyon ikilemi ortasında taraf arayışını sürdürürken, gözler bugün ABD’de açıklanacak enflasyon bilgilerine çevrildi. ABD’de geçen ay açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8.6 ile Aralık 1981’den bu yana kaydedilen en yüksek artışı göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek tekrar 41 yılın tepesine çıkmasının akabinde ABD Merkez Bankası (Fed) haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten bu yana en süratli faiz artışını gerçekleştirmişti.

SON 41 YILIN YENİ DORUĞU GELEBİLİR

Bugün açıklanacak haziran ayı enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise yıllık bazda yüzde 8.8 ile 41 yılın yeni doruğuna çıkması tarafında.

ABD’de hafta başından bu yana tahvil piyasalarında dalgalı bir seyir izlenirken, kimi varlıklarda getiri eğrisi zıdda dönmüş bulunuyor. ABD’nin 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark dün bir orta 12,4 baz puana kadar çıkarak son 15 yılın en yükseğine işaret ederken, yeni günde de resesyon fiyatlamasını sürdürüyor.

DOLAR ENDEKSİ SON 20 YILIN ZİRVESİNDE

Haziran ayı enflasyonunun yüksek gelebileceğine yönelik açıklamalar piyasalarda belirsizlikleri artırırken, artan dolar talebiyle dolar endeksi 108,1’le son 20 yılın tepesindeki seyrine devam ediyor.

FED’İN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışına gidilebileceği beklentisi güçleniyor.

BRENT PETROLDE KOVİD ENDİŞESİ

Dünya genelinde tekrar artmaya başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olayları ise halihazırda hayli yüksek seyreden belirsizlikleri desteklerken, neredeyse bütün varlıklarda fiyatlamaları zorlaştırıyor. Kovid-19 salgınının tekrar kapanmalara neden olabileceği ve ekonomik aktivitenin yavaşlayabileceği tasasıyla Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 7 kıymet kaybederek 97,3 dolara gerilerken, güçlü dolar altının ons fiyatını da baskılamayı sürdürüyor.

BÜYÜME VARSAYIMLARI DÜŞTÜ

Öte yandan, Milletlerarası Para Fonu (IMF), ABD iktisadı ait büyüme iddialarını bir sefer daha düşürerek, bu yıl için yüzde 2,9’dan yüzde 2,3’e ve 2023 için yüzde 1,7’den yüzde 1’e indirdi. Açıklamada, talebin süratle toparlanması, artan güç fiyatları ve devam eden global arz kesintilerinin enflasyonda değerli bir ivmeye yol açtığına işaret edilerek, fiyat ve fiyat baskılarının geniş tabanlı olduğu ve iktisatta süratle yayıldığı belirtildi.