ABD, ‘Karabağ’ için yardım yapacağını duyurdu!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermeni ve Azerbaycan güçleri ortasındaki Karabağ savaşında ağır çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki mayın temizleme faaliyetleri için 2 milyon dolarlık yardımda bulunacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “ABD, bölgesel barışı ve işbirliğini teşvik etmek için Güney Kafkasya’da Ermeni ve Azerbaycan güçleri ortasında 2020 sonbaharında yaşanan ağır çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki mayın temizleme operasyonları için 2 milyon dolarlık yardımı duyurmaktan memnuniyet duyar.” sözleri kullanıldı.

AA’nın haberine nazaran; açıklamada, çatışma bölgesindeki mayınların ve patlamamış mühimmatın sivilleri öldürmeye ve sakat bırakmaya, ekonomik kalkınmayı engellemeye ve yerinden edilmiş toplulukların inançlı bir formda geri dönüşünü engellemeye devam ettiğine vurgu yapıldı.

Verilecek yardımın, ABD’nin Kasım 2021’de açıkladığı 500 bin dolarlık yardımın devamı olduğu kaydedilen açıklamada, “Yeni ABD mali dayanağı, mayın temizleme kuruluşlarının ölümcül mayınları ve patlamamış mühimmatı temizlemeye yönelik teknik kapasitelerini güçlendirecek. Bu eforlar, insan güvenliğini güçlendirmede ve yerinden edilmiş toplulukların konutlarına dönmelerini ve hayatlarını inançlı bir biçimde yine inşa etmelerini sağlamada kritik bir rol oynamaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, bahsi geçen yardımın hangi ülke üzerinden ve spesifik olarak hangi bölgelerdeki mayınların temizlenmesinde kullanılacağı yahut hangi kuruluşlara verileceği belirtilmedi.

Ancak Azerbaycan, Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ bölgesi ve etrafındaki vilayetlerde geçmişte Ermeni güçlerce döşenen mayınları temizleme faaliyetlerini sürdürüyor.

İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI SONRASI MAYIN TEMİZLEME ÇALIŞMALARI

İşgalden kurtarılan bölgelerde Ermenistan ordusunun döşediği yüz binlerce mayının bulunduğu varsayım ediliyor.

Mayın temizleme faaliyetlerini Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihkam birlikleri yürütüyor. İnanılmaz Haller Bakanlığı, Hudut Hizmetleri Komutanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Özel Mayın Arama Temizleme (ÖMAT) timleri de bu faaliyetlere katkı sunuyor.

Karabağ savaşının zaferle sonuçlanmasından bu yana Ermenistan güçlerinin işgal periyodunda döşediği mayınların patlaması sonucu onlarca Azerbaycan vatandaşı ve askeri hayatını kaybetti, 150’den fazla asker ve sivil ise yaralandı.

Ermenistan, Azerbaycan’da gözaltında bulunan Ermenistan asıllı şahıslara karşılık bir vakitler işgali altında tuttuğu Fuzuli ve Zengilan vilayetlerinde döşediği 92 bin, Ağdam’da döşediği 97 bin mayının haritalarını Azerbaycan’a teslim etmişti.

Erivan idaresi daha sonra tekrar Azerbaycan’ın elindeki birtakım Ermeni askerlere karşılık tüm mayın haritalarını Bakü idaresine vermişti.

Azerbaycanlı yetkililer Ermenistan’ın verdiği haritaların yüzde 25 doğruluk hissesine sahip olduğunu açıklamıştı.

KAYNAK: AA