A Ulusal Erkek Basketbol Grubu, Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda muvaffakiyete hasret

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda en düzgün derecesini 2001’de Türkiye düzenlenen şampiyonada gümüş madalya kazanarak elde eden A Ulusal Basketbol Grubu, daha sonra katıldığı 8 Avrupa Şampiyonası’nda dereceye giremedi.

2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda A Grubu’nda yer alan A Ulusal Kadro, Avrupa şampiyonalarında muvaffakiyete hasret kaldı.

Avrupa Şampiyonası’nda bugüne dek 24 defa çaba eden ulusallar, en yeterli derecesini Türkiye’deki 32. tertipte elde etti. 2001’deki şampiyonada mesken sahibi olmanın avantajını yeterli kullanan A Ulusal Kadro, taraftarlarının büyük dayanağıyla finale kadar geldi lakin Yugoslavya’ya yenilerek gümüş madalyayla yetindi.

Milliler, derece elde ettiği bu tertibin akabinde katıldığı 8 Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olamadı. Yedi şampiyonada birinci 8’e bile giremeyen A Ulusal Ekip, Polonya’da 2009’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 8. sırayı aldı.

2010 Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan ve dünya ikincisi olarak Litvanya’da 2011’de yapılan Avrupa Şampiyonası’na katılan Türkiye, tertibe ikinci cinste veda etti ve 11. sırayı aldı.

A Ulusal Ekip, 2017 yılında Türkiye, Finlandiya, İsrail ve Romanya’nın mesken sahipliğindeki son Avrupa Şampiyonası’nda da istediği başarıyı elde edemedi. İkinci çeşitte İspanya’ya elenen ulusallar, şampiyonayı 14. sırada tamamladı.

İLK SEFER MISIR’DA ÇABA ETTİ

Türkiye, 41’incisi düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda birinci defa 1949’da Mısır’da uğraş etti.

Kahire’deki 6. Avrupa Şampiyonası’nda 4. olan ulusallar, 1959’da birinci defa konut sahipliği yaptığı şampiyonada ise 12. sırada yer alabildi.

Çekoslovakya’da 1981’de yapılan 22. Avrupa Şampiyonası’ndan sonra üst üste 5 Avrupa Şampiyonası’na katılamayan Türkiye, son 14 Avrupa Şampiyonası’na aralıksız katılma hakkını elde ediyor.

12 DEV ADAM’IN RAKİPLERİ

2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda (EuroBasket 2022) uğraş edecek Türkiye, Avrupa Şampiyonası finallerinde 41 farklı rakiple karşılaştı.

Milliler, birinci sefer 1949 yılında katıldığı 6. Avrupa Şampiyonası’ndan bugüne dek finallerde 41 farklı rakiple oynarken en fazla maçı, 15 defa karşı karşıya geldiği Fransa ile yaptı.

Fransa karşısında finallerde başarılı sonuçlar alamayan Türkiye, 15 maçın 13’ünde salondan mağlubiyetle ayrıldı.

BULGARİSTAN İLE 9 MAÇ

A Ulusal Ekip, 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu’ndaki rakiplerinden ise finallerde en çok Bulgaristan karşısına çıktı. Bulgaristan ile bugüne dek Avrupa Şampiyonası’nda 9 defa karşı karşıya gelen ulusallar, bu maçlarda 3 galibiyet ve 6 yenilgi yaşadı. Ay-yıldızlı ekip, kümedeki rakiplerinden İspanya ile daha evvel Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı 8 maçtan 4 galibiyet ve 4 mağlubiyetle ayrıldı. A Ulusal Ekibi, A Grubu’ndaki rakiplerinden Belçika ile oynadığı 6 karşılaşmada ise 4 galibiyet ve 2 yenilgi gördü. Ulusal ekip, kümede yer alan öbür rakipleri Gürcistan ve Karadağ ile birinci kere Avrupa Şampiyonası finallerinde karşılaşacak.

(AA)